A polgárdi központú Terra Humana Kft. befejezte egy olyan új eljárás és mintaüzem kifejlesztését, amellyel magas fehérjetartalmú állati melléktermékből károsanyag-kibocsátás nélkül gazdaságosan állítható elő szintézis gáz és villamos energia, valamint a technológia továbbfejlesztéseként szintetikus üzemanyag. Az alapegységet, az 50 köbméter/óra kapacitású pirolízisberendezést már korábban üzembe helyezték közvetlen európai uniós támogatással, majd a közelmúltban kiegészítették egy katalitikus vízgőzös reformálóval. Ez utóbbi fejlesztéséhez az MTA Kémiai Kutató Központtal nyert hazai GOP-pályázati pénz is hozzájárult. A kutatólaborból és bemutatóüzemből álló polgárdi tudásközpont több mint tíz ország egyetemi, intézeti és vállalati szintű kutatás-fejlesztését segíti.
A cég ügyvezető igazgatója és tulajdonosa, egyszersmind a technológia tervezője, Edward Someus szerint a telephelyen akár egy nagy kapacitású ipari rendszer is kialakítható, amely évi 20 ezer tonna melléktermékből és hulladékból többek között 6500 tonna folyékony üzemanyagot és 5000 megawatt áramot termelhetne. A várhatóan három év alatt megtérülő beruházáshoz azonban egyelőre hiányzik a hazai befektetői szándék. Külföldről annál nagyobb az érdeklődés, ezért a Terra Humana már előrehaladott tárgyalásokat folytat Ausztráliában, Belgiumban, Svédországban és az USA-ban.
A kétlépcsős – pirolízis, vízgőzös reformálás – eljárásban a magas foszfortartalmú csontlisztből bioolajat és csontszenet állítanak elő, majd a bioolajat magas hőmérsékletű katalitikus folyamatban szintézis gázzá alakítják. Ez utóbbi gázmotorban elégetve jó hatásfokkal mechanikai energiává, illetve generátorral árammá alakítható. Továbbfejlesztéssel folyékony üzemanyag (biokerozin) is nyerhető. A több mint 90 százalékban kálciumfoszfátot tartalmazó csontszénnel a biogazdaságok talaja javítható. Európában évi 20 millió tonna állati melléktermék képződik, de ezt 2001 óta tilos hagyományos takarmányozásra használni az uniós tagországokban. Az eljárással növényi melléktermékekből és egyéb szénbázisú hulladékokból is előállítható gazdaságosan folyékony üzemanyag.
Máris új projekt a küszöbön
A 3R (recycle, reuse, reduce), azaz hulladékokat újrahasznosító zéró emissziós pirolízises és integrált biotechnológiai eljárások tervezésére és kifejlesztésére szakosodott kis független vállalkozás már egy újabb nagy uniós fejlesztési program, a tavaly októberben indult négyéves Refertil projekt koordinátora. Ebben komposztból és bioszénből állítanának elő minőségi szerves trágyát és talajjavítókat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.