BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Samponosflakonból komposztláda

A Tatabányai Ipari Park szélén található egy nagy múltú, többször is gyökeresen átalakult, környezetbarát szemléletű cég, a Mikrolin Hungary Kft. Ivanovics Iván tulajdonos-igazgatóval beszélgettünk.

Komárom-Esztergom megye székhelyén, a szénbányáiról ismert Tatabányán az első könnyűipari cég a hatvanas évek közepén kezdett el működni. Sok bányászfeleségnek nem volt munkája, ezen változtatott 1965-ben a Mikrolin. Az idősebbeknek és a középkorúaknak még ismerős műanyag Jáva gyermekjátékok fröccsöntését és összepattintgatását végezték itt a lányok és az asszonyok.

– A nyolcvanas években a Mikrolin áttért az ofszetlemezek gyártására, a legnagyobb kelet-közép-európai üzem lett – folytatja a történetet Ivanovics Iván. – A nyomdák biztos megrendelők voltak, de a digitális technológia térhódítása miatt a 21. század elején rövid idő alatt csődöt kellett jelenteni.


– Ezután következett a visszatérés a gyökerekhez?

– Egyrészt igen, hiszen 2004-től újra – egyebek között – a műanyag került a középpontba. Másrészt ez nem jelentett nosztalgikus múltidézést, már nem gyerekeknek szánt játékok készülnek nálunk. Hulladékot hasznosítunk, évente átlagosan 2500–3000 tonnát.


– Mi minden készül a hulladékból?

– A három legfontosabb hulladéktípus az elektronikai, a csomagolási és az épületek bontásából származó. Csak magyar hulladékkal foglalkozunk. A késztermékek csomagolóeszközök az építő- és a műanyagipar számára, például raklapok, illetve speciális termékek, mint például kábelakna, kábelcsatorna, fedlap, és nem utolsósorban komposztláda, ami nagyrészt samponos- flakonokból készül.


– Csak a hazai piacon értékesítik a termékeiket?

– Sokáig így volt, de egy tavaly kezdődött kapacitásbővítő beruházás révén „új lábat növesztettünk”, elkezdtünk az úgynevezett másodnyersanyag előállításával is foglalkozni. Ez a szelektíven gyűjtött műanyag hulladékokra épülő vállalkozásunk, melynek eredményeként ebből egyrészt a már említett komposztládákat állítjuk elő, a többi másodnyersanyagot pedig Németországban értékesítjük.


– Terveznek újabb tevékenységi kört is a még több lábon állás jegyében?

– A tatabányai önkormányzattal, az AVE Tatabánya Zrt.-vel és zöldszervezetekkel együttműködve a helyi lomtalanítás megreformálását célozzuk. Nyugat-Európában ez több helyen úgy működik, hogy telefonon megkérdezik, mit akar a polgár kidobni, és nem kell az utcára kitennie a megunt tárgyakat. A hulladékszállítók házhoz mennek, és a lomot – például a bútorokat, a tévéket – egy úgynevezett Reuse (újrahasználati) központba viszik. Mi is hasonlót szeretnénk kialakítani a telephelyünkön. Egy olyan kisüzemet, ahol dolgozna egy-két szakképzett asztalos, tévészerelő, műszerész, akik betanítanák a munkásokat az esetleg csak kisebb javításokra váró asztalok, székek, ágyak, tévék megjavítására...


– ... és eladnák a felújított lomokat?

– Ezzel nem mi foglalkoznánk. Vannak olyan boltok, amelyek örömmel fogadják ezeket az újrahasznosított dolgokat, és sajnos nagyon sokan vannak, akiknek kizárólag erre van pénzük.


– Gondolom, ezzel nem jár nagy profit.

– A puding próbája következik majd, remélhetően már az őszi hónapokban. Úgy gondolom, ez sok szempontból közhasznú tevékenység, amivel nagyon sokan járnak jól. A szakképzésben is szerepet kaphatunk oly módon, hogy az asztalostanulók, a műszerészjelöltek nálunk gyakorolhatnak.


– Nemcsak a lomtalanítással, hanem ha jól tudom, a Dunával is foglalkoznak.

– Igen, A sárvári Hukéval, a Tatai Környezetvédelem Zrt.-vel, illetve a Vízügyi Főfelügyelősséggel közösen elindítottuk a WFD (Waste Free Danube) projektet Magyarországon. A projekt az EU-s Hulladékmentes Óceánokért program szerves része. A Dunáról, illetve árteréről a Vízügy segítségével, közmunkások bevonásával begyűjtjük a hulladékokat, azokat anyagában hasznosítjuk. A program fél évig tart, szeretnénk kidolgozni egy máshol is használható know-how-t, melyet akár más folyókra is lehet a későbbiekben adoptálni.


– Mi ebben az üzlet?

– Ebben nincs üzlet. Felelősen gondolkodóként viszont beláthatjuk, hogy a jövő nemzedéke csak akkor tudja használni erőforrásainkat, ha azokat mi már most védjük.


– A felsoroltak túlmutatnak egy egyszerű, műanyaggal foglalkozó cégen?

– Az alaptevékenységünk a műanyag hulladék hasznosítása. Ehhez is tartjuk magunkat. Számos olyan projekttel találkozunk viszont, ami nem csak műanyag, hanem egyéb, a jövőnk szempontjából nagyon fontos környezetvédelmi problémára keres orvosságot vagy legalábbis borogatást. Ezen projektekre nyitottak vagyunk, és minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy amibe belefogunk, sikeres legyen.

Névjegy Ivanovics Iván

1969-ben született. A Budapesti Műszaki Egyetem vegyészmérnöki karán 1993-ban kapott diplomát, majd az amerikai Case Western Reserve Universityn szerzett közgazdászdiplomát. Az Európai Műanyag-hasznosítók Szövetségének (EuPr) igazgatósági tagja. Dolgozott Svédországban és Dél-Afrikában, egy spanyolországi cég magyarországi igazgatója volt. A Pannonplastnál különböző vezető pozíciókat töltött be egy évtizeden át, jelenleg a Mikrolin Hungary Kft. tulajdonosa, ügyvezetője. Két gyermeke van, egy 9 éves kislány és egy 11 éves fiú. Hobbija a motorozás, a Harley Davidson Budapest Chapter alelnöke.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.