BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Válaszút előtt az európai gázpiac

A kibocsátásmentes gazdaság helyett Európa már a közepes kibocsátásút célozta meg.

Válaszút elé ért az európai gázpiac: a földgáz felhasználásának kétségtelen előnyeit lesöpörte az asztalról az, hogy szénnel már olcsóbban lehet villamos energiát előállítani. Ráadásul a gáz égetésekor hiába szabadul fel csak elenyésző mennyiségű üvegházhatású gáz, környezeti hatásainak megítélésekor hátrányban van a költségesebben hasznosítható, de nulla kibocsátású zöld energiaforrásokkal szemben.

"Az, hogy ilyen helyzetben merre tart az európai energiahordozó-mix összetétele, azon múlik, hogy a környezetvédelmi megfontolásokat előtérbe helyező szabályozás, vagy a rövid távú gazdasági szempontok érvényesülnek-e inkább” – , mutatott rá Klaus Schäfer, az E.On Global Commodities vezérigazgatója. A szakember a Natural Gas For Europe lapnak kifejtette: „látnunk, kell, hogy merre tartsunk az áramtermelésben. Ha rosszul döntünk, annak hosszú időre meglesznek a negatív következményei”.

Az E.On csoportnak a vezérigazgató szerint persze jelen helyzetben is jól kiegyensúlyozott energiatermelő portfóliója van, amelyben vannak atomerőművek, sok gázerőmű, vízerőművek és megújuló alapúak is. Szenet azért éget, mert a piac a legalacsonyabb variálható költségeket várja el. A szén ára azért esett ennyire le, mert az észak-amerikai nem hagyományos gáztermelés felfutása annyira levitte az ottani gázárakat, hogy a gázalapú áramtermelés leszorította a szénalapút, így az amerikai szenet olcsón exportálják, például Európába. Az európai helyzeten aligha változtat a nem hagyományos gáztermelés itteni beindítása, mert a bányászati adottságok sokkal rosszabbak, mint Amerikában. Európa tehát egy olyan energiahordozó mix kialakítása felé halad, amelyben a nulla emissziós megújulók és a magas kibocsátású szén valamilyen arányát jelenti. Néhány éve ez még elképzelhetetlen volt. Klaus Schäfer nem említette a nukleáris energiát, amellyel Németországgal ellentétben az országok többsége nem szakít, például Magyarország sem.

Mivel már nem a nulla, hanem a közepes szén-dioxid kibocsátású világ megteremtése a cél, inkább csak szép hangzású, mint reális irány a Németországban a zöld alapú energiatermelés felé való átalakulás, vagyis az Energiewende. A zöldenergia előállítását masszívan támogatni kell, az pedig mielőbb további euró milliárdokat igényel, hogy a vele való lefedettség általánossá váljon. Nem véletlen, hogy Németországban is az olcsó lignittüzelésű erőművek áramával keverik a zöldenergiáét, de – mint a vezérigazgató kijelentette –, nem biztos, hogy ez lett volna az Energiewende eredeti célja. Ugyanakkor ez is a politikusok döntése volt, amit el kell fogadni.

Jelen helyzetben az E.On gázüzemű erőműveit sem gazdaságos működtetni, többségük alacsony kihasználtsággal üzemel.

„Csodálatosakat beszélgetünk arról, hogy a kapacitás-piacokon milyen új beruházásokra van szükség. Holott inkább meglévő kapacitásaink gazdaságos kihasználására kellene törekednünk, hogy ne kelljen azokat még ezelőtt végleg bezárni, mielőtt a létesítésük megtérült volna” – mondta Klaus Schäfer.

Egy kézben a kétféle gázügylet

Az E.On Global Commodities a közelmúltban jött létre az E.On Ruhrgas és az E.On Energy Trading egyesülésével. Klaus Schäfer a fúzió előtt mindkettőnek a vezérigazgatója volt. Az új társaság felel az egész E.On csoport árupiaci tevékenységéért, kezeli a kockázatait és realizálja a kihasznált előnyöket. Az egyre inkább tőzsdei termékké váló gáz piacán, amelyen tucatszámra jönnek létre az európai gázközpontok, különösen nem volt indokolt hosszabb távon is külön cégben kezelni a hosszú- és a rövid távú ügyleteket. Az összevonás szinergiák kihasználását is ígéri.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.