A háromcsillagos hotelekben nehezen, illetve a hostelekben gyakorlatilag egyáltalán nem lehet már szobát vagy ágyat foglalni. „Teltház van. Az egyik felkapott Király utcai hostelnek például 460 ágya is kevésnek bizonyult” – mondta lapunknak Erdőháti Ágnes, a Magyarországi Ifjúsági Szállások ügyvezető elnöke. A Sziget koncert-epicentrumában, azaz a Nagyszínpadon idén – különböző okok miatt – lassan alakult ki a végső program, de a végére már kitisztult a kép. „Ez az év kifejezetten problémás volt a nagyszínpados fellépők meghívását illetően” – magyarázta Gerendai Károly főszervező, hozzátéve, hogy idén is igyekeztek minden igényt kielégítő programot összeállítani, azonban javarészt időegyeztetési problémák miatt, a nagy sztárok közül sokan nem tudtak idén eljönni. „És az sem könnyítette a dolgunkat, hogy volt pár fellépő, aki már a lefixált időpontját mondta vissza az utolsó pillanatban” – tette hozzá.
Összességében a tavalyhoz képest 7-8 százalékos visszaesést tapasztaltak a bérletek eladásánál, a napijegy értékesítés is csökkenhet a viszonylag gyengébb nevek miatt. A Sziget fesztivál, amely a hazai fesztiválpiac negyven százalékát birtokolja, jelentős bérleti díjat fizet a fővárosnak a közterület után, az árvíz miatt most plusz 40 millió forintot kellett elkölteni, hogy megmentsék a területet a katasztrófától.
Gerendaiéknak azonban eddig nem lehet okuk panaszra, ugyanis minden eddigi rekordot megdöntve, 110 ezer látogatót vonzott Sopronba a VOLT Fesztivál, és öt nap alatt 127 ezren vettek részt az idei Balaton Soundon. Nem sikerült ugyan az álomprogramot összehozni a Szigetre, de az áfakönnyítés miatt 160-170 millió forinttal többet tudtak fejlesztésekre fordítani. A fesztivál teljes büdzséje 3,3 milliárd forint, míg a Sound mintegy 1 milliárd forintos, a VOLT pedig 700-800 millió forintos költségvetésből gazdálkodhat.
A fesztivál területén idén lesz elkülönített családi kemping is, új szolgáltatás a Sziget Home lakónegyed, ahol akár faházakat vagy lakókocsikat bérelhetnek az „emigránsok”. A Hello Wood designerei által tervezett faházak 4 személy számára nyújtanak szállást, míg a lakókocsikban 3-3 ember elszállásolása lehetséges. A VIP kemping a Szigeten lévő strand-medence szomszédságában épült fel, tehát az itt kempingezők strandolással, vagy akár medenceparti koktélozással is elüthetik az időt. A külföldiek többsége azonban Budapest egyéb szállodáinak vendégéjszakáit gyarapítja. „A meghívott művészek a négy- és ötcsillagos szállodákban szállnak meg, az átlagos látogató pedig a háromcsillagos házakban. A belvárosi, illetve a fesztivál környéki hotelek most nem panaszkodhatnak. Sokkal több ilyen rendezvény kellene, mint a Forma 1 és a Sziget, mert novembertől áprilisig üresek a szállodák” – mondta Kormány Balázs, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének budapesti régióvezetője. Hozzátette: a Sziget több szállodánál is foglal szobákat, amelyeket aztán csomagban tovább értékesít.