Az október végi második ütemben vélhetően közel megduplázódik majd a rászorulók száma, hiszen akkor Szabolcs, Borsod, Nógrád és Baranya megyébe ér a digitális átállás. A kereskedők pedig újra kezdhetik feltölteni a készleteiket a beltéri egységekből és antennákból. Elvileg a lekapcsolás második szakaszában érintett területeken már felmérték a támogatási igényeket. Ezeken a területeken eddig az NMHH felmérői legalább 260 ezer rászoruló háztartást kerestek fel személyesen, azok közül 70 ezren igényelték az állami támogatást. A szerelők pedig 22 ezer háztartásban már sikeresen be is szerelték a digitális vételi eszközöket.
Holnap reggel 8 és este 18 óra között pedig Veszprém-, Somogy és Tolna megyében sötétülnek el a képernyők. „A digitális átállás első ütemében érintett területeken szeptember hónapban történik meg a digitális földi televíziós műsorokat sugárzó adóberendezések áthangolása. Az áthangolás napján néhány órára megszűnik a tévéadások vétele, és a digitális vevőkészülékeket (set-top-box, televízió) is újra kell hangolni” – közölte a hatóság.
A keddi áthangolás a Kab-hegyi, a kaposvári és a tamási adótornyok vételi körzetében élő tévénézőket érinti. Az adásszünet tehát nem jelenti sem az antenna, sem a tévékészülék, sem a set-top-box hibáját.
A hatóság konkrétan a DigitalRadio Kft.-től vásárolta meg a dekódereket. A cég az egész vevőrendszert telepíti 19 790 forintért, azaz ebbe az összegbe nem csak a set-top-box ára tartozik bele, hanem például a beszerelt antenna és szerelési anyagok ára is. „A digitális átállás folyamata megközelítőleg 6-8 milliárd forintba kerül. A szükséges pénzügyi hátteret a hatóság az elmúlt években gyűjtötte össze a saját bevételeiből, így áttételesen a piaci szereplők finanszírozzák a digitális átállás költségeit” – közölte a NMHH.
Az előfizetések száma gyakorlatilag alig változik. A megközelítőleg 4,1 millió magyarországi háztartásban júliusban ugyanúgy 3,3 millió előfizetéses televíziós szolgáltatást vettek igénybe, mint januárban. A fennmaradó közel 800 ezer háztartás túlnyomó zömében a tető- vagy szobaantennával fogható analóg és digitális földfelszíni sugárzású adásokat néznek. Januárban a legnagyobb szolgáltatók előfizetőinek 63,2 százaléka vett igénybe digitális szolgáltatásokat, júliusra ez 66,2 százaléka nőtt. A digitális előfizetéseken belül januártól júliusig 855 ezerről 942 ezerre nőtt a kábeltelevízióra vagy IPTV-re előfizetők száma. A szolgáltatók erősorrendje sem változik. A vezetékes szolgáltatások esetében UPC, Magyar Telekom és DIGI a sorrend, míg a vezeték nélküli szegmensben pont fordítva alakul a piaci részesedés mértéke.
Őszre jöhetnek a magyar filmek
Másfél hónapig forog Török Ferenc új filmje Senki szigete címmel a Magyar Nemzeti Filmalap (MNF) 236 millió forintos gyártási támogatásával. „Az MNF közel kétéves működése óta több mint 80 filmterv fejlesztését és 28 egészestés filmalkotás gyártását támogatta. Az új filmfinanszírozási rendszerben készült első filmek ősszel kerülnek a magyar mozikba” – tudatta a cég. A Filmszakmai Döntőbizottság legutóbbi határozatában a Katapult Film által gyártott Toldi című film végső költségvetésének elkészítési határidejét szeptember 15-ig hosszabbította meg. A produkció rekordösszegű, 900 millió forintos támogatást kapott az MNF-től még júniusban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.