Az 1800-as évek vége, az 1900-as évek eleje valóságos áttörést hozott a gyógyítás és a gyógyszergyártás világában. Ekkor kezdtek kialakulni azok a gyártási technológiák, amelyek lehetővé tették, hogy az újonnan felfedezett gyógyszereket jó minőségben és jelentős mennyiségben lehessen előállítani, így minden korábbinál több ember számára elérhetővé tenni a gyógyulást. Magyarország az elsők között kapcsolódott be a gyógyszergyártásba és vált néhány évtized alatt gyógyszergyártó nagyhatalommá: egy 1913-16 között felfedezett görcsoldó hatású gyógyszer-hatóanyag volt az első szintetikus úton előállított, napjainkban is forgalomban lévő gyógyszer. 1916-18 között Wolf Emil és Kereszty György megvalósította Magyarországon az első nyomás alatti gyógyszeripari technológiát a szalicilsav, az egyik legismertebb láz- és fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatóanyagának előállítására.
Az 1920-as években a magyar gyógyszeripar nagy lendülettel fejlődött, amit az is mutat, hogy a 40-es évekre már 64 cégnek volt gyógyszergyártási engedélye. A nagy vállalatok mellett a kis- és közepes vállalatok együttes termelése azt eredményezte, hogy az 1920-as évekre kapacitását tekintve a hazai gyógyszergyártás már világviszonylatban az ötödik-hatodik helyen állt.
A „magyar gyógyszer” rövid időn belül világszerte kivívta az orvosok és betegek elismerését, tudták, hogy bízhatnak hatékonyságában, kiváló minőségében. Ez utóbbihoz jelentősen hozzájárult, hogy az Országos Közegészségügyi Intézet már 1927-ben bevezette az egységes szempontok szerint gyógyszerellenőrzést.
A magyar gyógyszergyártók gyártási technológiájukat folyamatosan fejlesztve biztosították, hogy ne maradjanak le a világ élvonalától, sőt, számos esetben a többiek előtt vezessenek be új módszereket. Ez a fejlődés tette lehetővé, hogy ha bárhol a világon új, a betegek életét megmentő gyógyszer-molekulát fedeztek fel, az rövid időn belül hazai gyártásból a magyar betegekhez is eljusson, ahogy történt ez például az inzulin, vagy a penicillin esetén, életek százezreit mentve meg ezzel.
A kapacitások bővítése pedig többek között a második világháború idején bizonyult életmentőnek, amikor drasztikusan csökkent a külföldről érkező gyógyszerek mennyisége, a magyar gyógyszergyárak azonban biztosítani tudták, hogy ne maradjon gyógyító készítmények nélkül az ország lakossága.
1932-ben a későbbi Nobel-díjas Szent-Györgyi Alberttel együttműködve világviszonylatban Magyarországon állították elő először üzemi méretben a C-vitamint, a 40-es években Földi Zoltán kidolgozta a C-vitamin szintetikus gyártásának metodikáját.
Az 1930-as évek végén kezdték meg az egyik legismertebb sebhintőpor termelését, amellyel a II. világháború alatt nemcsak a magyar hadsereget, a Wehrmachtot látták el, hanem a semleges országokban lévő leányvállalatokon keresztül az angolszász hatalmakat és a Vörös Hadsereget is.
A gyógyszeripar folyamatos fejlődésével azonban nem csak a betegeket, hanem az ország gazdaságát is gyógyította akkor, amikor arra a legnagyobb szükség volt. Az 1929-től bekövetkező világgazdasági válság éveiben is stabil megélhetést jelentett az ott dolgozóknak és elengedhetetlen export-bevételt az országnak, az azt követő évtizedben pedig a nemzetgazdaság egyik húzó ágazata lett.
Az 1950-es években a „vas és acél” országában is biztosítani tudta, hogy maradjon hazánkban magas szellemi hozzáadott értéket képviselő iparág, később pedig a KGST-táboron és azon kívül is az ország leginkább piacképes „termékeit” állította elő.
A rendszerváltozás után ismét nemzetgazdasági kulcsszerep jutott az iparágnak, egyike volt a kevés privatizációs sikertörténeteknek, amelyek során a külföldi tőke nem piacot vásárolt, hanem a hazai szakértelemre, technológiára építve nemzetközi piacokra történő gyártást hozott az országba.
A jelen magyar gyógyszeripara méltó őrzője a közel másfél évszázados hagyományoknak, a hazai betegek ellátása mellett világszerte közel 80 országba, emberek tízmillióihoz jutnak el gyógyító készítményei.
A modern kor elvárása
Az Európai Unió, amely prioritásként kezeli a környezetvédelmet, bizonyos területeken – köztük a gyógyszeriparban is – kiemelten szigorú elvárásokat fogalmazott meg. A környezettudatosság azonban a magyar gyógyszeriparban nem új keletű, már az európai szabályozás előtt része volt a cégek életének. A gyógyszergyártás melléktermékeinek hatékony, biztonságos kezeléséről valamennyi hazai gyógyszergyár maradéktalanul gondoskodik: a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének tagvállalatai évente több mint 9 milliárd forintot költenek ilyen célokra. Környezeti kibocsátásait minden gyártó akkreditált laborokban ellenőrzi, ezzel évente több ezer mérési adatot bocsát az illetékes hatóságok rendelkezésére. Folyamatosan fejlesztik a gyártási eljárásokat és korszerűsítik a technikát, illetve tisztítóberendezések beépítésével érik el, hogy kibocsátásaink mindenütt az előírt határérték alatt maradjanak. A fenti két cél elérése érdekében a hazai gyártók az elmúlt három év során csaknem 10 milliárd forintot költöttek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.