BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dőlt Európába az orosz gáz

Jót tett az alacsonyabb ár és a nagy hideg az orosz Gazprom exportjának, de az is, hogy a korábban Európának szánt cseppfolyós gázt a kereskedők a Távol-Keletre vitték. 2013-ban 16,3 százalékkal rekord nagyságúra, 161,5 milliárd köbméterre növelte az európai kiviteléért felelős társaságán, a Gazprom Exporton keresztül eladott mennyiséget. Magyarország 713 millió köbméterrel több orosz gázt importált 2013-ban, mint egy évvel korábban

Magyarországra tavaly 6,003 milliárd köbméter orosz gáz érkezett a Gazprom Exporton keresztül, 713 millió köbméterrel több, mint egy évvel korábban. A mennyiség így is elmarad a két évvel ezelőttitől, és még inkább a 2003-as csúcsévtől, amikor még 10,4 milliárd köbmétert vásároltunk. (Az országba emellett más irányból, főként Ausztria felől is érkezhet, más forrású gáz is.) A 2013-as magyarországi növekedés egybeesik az európai és a törökországi trenddel: a Gazprom Export kivitele 16,3 százalékkal 161,5 milliárd köbméterre emelkedett, erről Alekszej Miller, a Gazprom igazgatósági elnöke nyilatkozott cége közleményében. Az előző, 160 milliárd köbméteres rekordot 2008-ban jegyezték fel. A társaság termelése 400 millió köbméterrel 487,4 milliárd köbméterre nőtt, de a kapacitásai 617 milliárd köbméteres felhozatalt is lehetővé tesznek.

Kivitelének tavalyi bővülése annak köszönhető az elemzők szerint, hogy a nagy hideg növelte az orosz gáz iránti keresletet, másrészt az, hogy az exportőr olcsóbban adta a portékáját például a német RWE-nek, vagy az olasz ENI-nek. Míg 2011-ben átlagosan 383 dollárt kért Európában ezer köbméterért, 2012-ben 385 dollárt, 2013-ban viszont csak kicsivel több mint 380 dollárt. A Gazprom Export korábban azt közölte, hogy az európai szerződéseiben foglalt árak átlaga 5,5 százalékkal 380 dollárra esett ezer köbméterenként, eszerint a 2012-es ár 402 dollár volt.

Segítette az export bővülését az is, hogy sok olyan cseppfolyós földgázt (LNG-t) a Távol-Keletre küldtek az algériai, a katari, a líbiai, a nigériai, a norvégiai és a brit kereskedők – mert ott magasabb árat tudtak elérni –, amilyennek 2012-ben még Európában kerestek vevőt. Az elmúlt év első 10 hónapjában 23 százalékkal kevesebb LNG érkezett Európába, mint az előző év azonos időszakában, az idén pedig folytatódik a csökkenés, idézi a Bloomberg az Energy Aspects Ltd. tavaly decemberi elemzését. Az adott piac 2014-ben 8 százalékkal zsugorodik a Sanford C. Bernstein & Co elemzője szerint.

A Gazpromtól származik az Európában felhasznált földgáznak körülbelül a negyede, ezen belül azonban a térségünk országai erősen függnek ettől az importtól, a többi ország kevésbé, mert északi-tengeri és afrikai beszerzésre is támaszkodnak. A Gazprom Export legnagyobb vevői évek óta Németország, Olaszország és Nagy-Britannia. Németország 20 százalékkal növelte az importját, Olaszország több mint 60 százalékkal.

Oroszországban, illetve a szovjet utódállamokban azonban 9-16 százalékkal kisebb lett a Gazprom 2013-as mennyiségi értékesítése, legalábbis az év első kilenc hónapjában. Idei üzleti tervének első változata szerint a 2014-es belföldi árai ezer köbméterenként 4 százalékkal 372 dollárra esnek.

EU: marad az A terv

Az Eu folytatja a Gazprom elleni, versenyvizsgálatot, bár a társaság decemberben tett egy megállapodási javaslatot, közölte Joaquin Almunia versenyügyi biztos. „Maradunk az A tervnél” – szögezte le. Az orosz társaság felajánlotta, hogy változtat üzleti tevékenységén, beleértve a közép- és kelet-európai gázpiaci aktivitását is. Almunia mindazonáltal úgy számol, hogy az ajánlat elvezethet az ügy megoldásához. Az Európa Bizottság tavaly augusztus óta vizsgálja a Gazprom állítólagos, versenyellenes lépéseit, és erőfölényével való visszaélését.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.