BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Korszerű újrahasznosítás

Az Electro-Coord Magyarország Nonprofit Kft. 2004-es alapítása óta széles körben segíti elő a Magyarországon keletkező világítástechnikai hulladékok (izzók, lámpák, fénycsövek) szervezett gyűjtését és hasznosítását

A világítótest hulladékok visszagyűjtése országos szinten történik, egy komplex logisztikai rendszer keretében. Ennek részeként a kereskedelmi egységeket, a hulladékudvarokat és a veszélyes-hulladék, e-hulladék begyűjtő akciókat integrálták egy kollektív ágazati, hulladék-visszavételi és begyűjtési rendszerbe. Napjainkban már több, mint tízezer begyűjtő pontot és több, mint 17 ezer begyűjtő edényt jelent ez. A feldolgozás során szakszerűen távolítják el a fénycsövekben és a különböző lámpákban rejlő és a környezetre veszélyes anyagokat (higanyt és a különböző fényporokat).

A korszerű újrahasznosítás hatalmas mennyiségű hasznos alapanyagot biztosít a fényforrás- és az üvegiparnak. A hasznosítás foka 85-90 százalékos, csupán 10-15 százalék az a mennyiség, amit környezetbarát módon ártalmatlanítanak.

Mezőkovácsházán 2012-ben helyezték üzembe Európa egyik legmodernebb fénycsőhulladék-feldolgozó üzemét, a beruházás a román-magyar határon átnyúló program keretében, közel félmilliárd forintból valósult meg. Az üzem két műszakban hat dolgozónak biztosít munkát. A korszerű berendezés teljesen automatizált. Emberi munkára csupán a fényforrások beadagolásánál, illetve a gép által szétválogatott alkotóelemek elszállításánál van szükség.

– Az elektromos és elektronikai hulladékok területén belül speciális területet képvisel a kiselejtezett fényforrások és világítótestek kezelése. Ezek

a hulladékok, különleges összetevőik miatt nem gyűjthetők ugyanazokba a konténerekbe, mint az általános elektronikai hulladékok. A különböző kémiai anyagokkal szennyezett fényforrás-hulladékok fő alkotórésze az üveg, melynek törését a visszagyűjtés során el kell kerülni – tudtuk meg dr. Kovács Béla ágazatvezetőtől.

Magyarországon évente ezer tonna fénycső és lámpahulladék képződik. Ebből az Electro-Coord több mint 500 tonnát gyűjtött be 2013-ban. A hulladékból 420 tonna másodlagos nyersanyagot nyertek és juttattak vissza a termelési folyamatba. A társaság Mezőkovácsházán megépült üzeme a magyarországi hulladékon kívül a hazánkkal határos négy román megye fénycsőhulladékát is feldolgozza.

A korszerű újrahasznosításon túl fontos, hogy tudatosítsuk mindenkiben: a kiégett izzók és fénycsövek nem a kukába valók. Elkülönített gyűjtőrendszer áll rendelkezésre ezeknek a hulladékoknak a leadására, összegyűjtésére. S hogy hová vigyük a kiégett izzókat és fénycsöveket? Dr. Kovács Béla a legegyszerűbb megoldást javasolja.

– Vigyük vissza azokba a boltokba, üzletekbe, ahol új izzókat, lámpákat vásárolunk. Magyarországon több mint 2500 olyan pont van, ahol a kiégett izzóinkat, elöregedett lámpáinkat a kereskedők visszaveszik. Ugyancsak egyszerű megoldás, ha a kiszuperált lámpáinkat, fénycsöveinket a szelektív hulladékgyűjtésbe bekapcsolódott lakossági hulladékudvarba szállítjuk és leadjuk. Egyre több önkormányzat hirdet a lakossági általános lomtalanítási akciók sorában elektromos és elektronikai hulladékokat begyűjtő akciókat. Ilyenkor szabaduljunk meg ezektől.

A társaság abban bízik, hogy a szakemberek és a lakosság informálásával, szemléletének megváltoztatásával emelkedhet a lámpa és fénycsőgyárakba visszaérkező hulladékmennyiség. 2014-ben várhatóan 600 tonna lámpa újrahasznosítása történik meg, ami a forgalomba hozott lámpáknak már mintegy 60 százaléka.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.