BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamarosan jöhet az első új paksi engedély

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az új atomerőművi blokkok létesítéséhez szükséges engedélyezési eljárás első fontos lépése a leendő telephely vizsgálata és értékelése, ez az engedély az idén őszre megszülethet – hangzott el a paksi polgármesteri hivatalban hétfőn.

Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) által tartott közmeghallgatáson valamivel több mint százan gyűltek össze a paksi városháza tanácstermében.

Eck József, az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. projektmenedzsment igazgatója beszámolt arról, hogy a tervezett atomerőművi blokkok leendő telephelyének vizsgálata során egyebek között földtudományi, meteorológiai, hidrológiai értékelést végeztek, értékelték a kibocsátások hatásait, az ember okozta külső veszélyeket.

Hullán Szabolcs, az Országos Atomenergia Hivatal nukleáris biztonsági főigazgató-helyettese az engedélyezés folyamatát ismertette. Hangsúlyozta, hogy a nukleáris létesítmények, így az atomerőművek is életciklusuk minden szakaszában folyamatos hatósági felügyelet alatt állnak annak érdekében, hogy a biztonsági követelmények mindenkor teljesüljenek.

Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője az MTI-nek elmondta: több kérdésre még nem kapott választ, beleértve a blokképítéshez kapcsolódó egyéb beruházásokat, illetve azt, hogy a hűtéshez használt vizet honnan nyerik majd. Rámutatott: a paksi erőmű bővítése olyan horderejű kérdés, amiről az egész társadalomnak kellene döntenie.

Fichtinger Gyula, az OAH főigazgatója az MTI-nek kifejtette, hogy az engedélyezéshez kapcsolódó követelményrendszer felülvizsgálatát 2009-ben kezdték el, akkor, amikor a parlament felhatalmazást adott az új atomerőművi blokkok létesítésének előkészítésére. Ez a rendszer teljes mértékben megfelel a nemzetközi gyakorlatnak és elvárásoknak, összhangban van az EU elvárásaival, valamint a szomszédos országok gyakorlatával.

A telephely engedélyezése kétlépcsős eljárás, most az első szakasz zajlik. A következőben a telephely-jellemzőket értékelik. Ezt a létesítési, majd az üzembe helyezési, végül az üzemeltetési engedély követi.

Jávor Benedek, az Együtt-PM országgyűlési képviselője, aki részt vett a közmeghallgatáson, telefonon az MTI-nek kifejtette: az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. képviselője egy tizenegy tanulmányból álló csomagra hivatkozott, amely megalapozza a telephely-engedélyezési eljárást. Elmondása szerint kérdésére Nagy Sándor vezérigazgató azt válaszolta, hogy "nem tartják pillanatnyilag előnyösnek a nyilvánosságra hozatalát". Közölte: még ma kikéri a zrt.-től a tanulmányokat, amennyiben nem kapja meg, akár bírósági úton is érvényt szerez a közérdekű adatok nyilvánosságának.

Az ellenzéki politikus hozzátette: számos konkrét kérdés hangzott el a hűtővíz megoldásával, egy dunai duzzasztóművel, egy szivattyús energiatározóval és a hálózatfejlesztéssel kapcsolatban, "mindezekre elutasító válaszokat kaptunk" - mondta. A paksi atomerőmű bővítése úgy fog megvalósulni, hogy a kormányzat, a fejlesztési minisztérium, az MVM vagy a Paksi Atomerőmű Zrt. nem tud választ adni semmilyen érdemi kérdésre - jegyezte meg.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.