Újabb nyolc vállalattal már 102-re bővült a Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara (MFKI) kezdeményezésére létrehozott Környezet Charta aláíróinak a száma. Már hagyomány, hogy az öt éve indított kezdeményezéshez történő csatlakozás alkalmából minden évben konferenciát is szervez a mintegy 200 tagot számláló kamara. Idei rendezvénye a hulladékgazdálkodás globális tendenciáira összpontosított. Helyszíne a Budapesti Erőmű Zrt. kelenföldi telephelye volt, részben azért, mert az idén lett 100 éves a kelenföldi erőmű, illetve azért, mert itt indították útjára a chartát.
Megnyitó beszédében Hízó Ferenc, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium zöldgazdaságért felelős államtitkára elismerően szólt a Környezet Chartáról. „Olyan eseményeknek vagyunk a tanúi, amelyek meghatározzák a jövőnket, és olyan kezdeményezés indult öt éve, amelyhez az üzleti élet kiemelkedő képviselői csatlakozhatnak” – emelte ki. Hangsúlyozta, hogy a charta által kitűzött célok megvalósítása hozzájárul az energiabiztonság növeléséhez, a költségek csökkentéséhez és a környezet kíméléséhez. Mindez azért is fontos, mert az Európai Unió felel a világszerte kibocsátott üvegházhatású gázok 11 százalékáért. Magyarország tehát üdvözöl minden olyan lépést, amelyben az uniós tagországok vállalatai hozzájárulnak a kibocsátás csökkentéséhez, és lehetővé teszik a gazdaság növekedését. Az államtitkár ezt követően rámutatott, hogy a területhez kapcsolódóan Magyarország számára ma az a legégetőbb kérdés, hogy elsődleges energiafelhasználásának körülbelül a 40 százaléka az épületek fűtéséhez köthető, ezen épületeknek pedig közel a háromnegyede felújításra szorul. Egyéb eszközök mellett a távhőszektor korszerűsítésétől is várhatunk reális megoldást. Hatékonyabb távfűtés mellett csökken a légszennyezés és kisebb lehet az ország primerenergia felhasználása, de ehhez a versenyképes távhőszektornak nyitnia kell a fenntartható és olcsó energiaforrások felé. A lehetőségek adottak: az országban rendelkezésre áll a hulladék, van biomasszánk, és érdemes a geotermikus lehetőségeinket is kihasználni. Egyelőre mégis lerakóba kerül az évente keletkező, mintegy négymillió tonna hulladék, amivel sokmilliárd forint megy veszendőbe. A kormány ezért nagyon fontosnak tartja a szelektált hulladékgyűjtést, és az arra alkalmas hulladék energetikai hasznosítását. Ekkor, a ma távhővel ellátott másfél milliónyi helyett ötmillió lakos élvezhetné a távfűtés kényelmét, és a szolgáltatás díjai is mérséklődhetnének. A hazai épületek energiahatékonyságának javítását hamarosan az ezt célzó program indítása is segíti. A most induló uniós finanszírozási ciklusban már lakossági beruházások is támogathatók lesznek.
Köszöntőjében Roland Galharague, Franciaország magyarországi nagykövete kiemelte, hogy a chartán keresztül az itt működő francia vállalatok megmutathatják, hogy milyen komolyan veszik a magyar kormány által is fontosnak tartott alapelveket, illetve, hogy jó vállalati polgárként viselkednek. Mint hangsúlyozta, már tudományos alapon is bizonyított tény, hogy jótékonyan léphetünk fel a klímaváltozás ellen, emellett a zöldenergia nagyobb arányú hasznosítására ösztönzi Európát a mostani ukrajnai helyzet, és a munkahely-teremtési szándék is. A konferencia témaválasztása kapcsán a nagykövet hangsúlyozta, hogy uniós cél a háztartási hulladékok 50 és az építési hulladékok 60 százalékának az újrahasznosítása. Ennek megvalósítására hatékony együttműködés, de komoly verseny is kialakulhat a tagállamok között a hulladékkezelésben. Ehhez azonban szükség van a terület egységes és átlátható európai szabályozására is.
Jeanne Dubard az MFKI kincstárnoka arról beszélt, hogy a kamara tagvállalatai a chartával fejezik ki nyilvánosan is a környezet iránti elkötelezettségüket. Az MFKI azért választotta a mostani tematikus rendezvénye vezérfonalaként a hulladékhasznosítást, hogy a francia vállalatok bemutathassák az e téren indított, itteni kezdeményezéseiket, és beszámolhassanak arról, hogy környezetvédelmi politikájukat hogyan illesztik a globális folyamatokba.
A házigazda, Jean-Noël Reimeringer, az EDF Csoporthoz tartozó BERT Budapesti Erőmű Zrt. (BERt) vezérigazgatója emlékeztetett, hogy bár az ember azóta termel hulladékot, amióta létezik, a hulladék mennyisége csak az elmúlt 200 évben ugrott meg. A probléma kezelése, azon belül a hulladék újrahasznosítása mindössze néhány évtizede került előtérbe. „A természeti erőforrások megőrzésében a vállalatokra – ezen belül különösen az energiatermelő egységeket üzemeltetőkre – is nagy feladat hárul azon keresztül, hogy minél ésszerűbben, minél kevesebb hulladék termelése mellett működjenek” – közölte. E téren a három budapesti erőművel rendelkező BERt Kelenföldi Erőműve is nagy változásokon ment keresztül: száz éve még a szén eltüzelésével termelt áramot, majd ott helyezték üzembe az ország első gázturbináját. Azóta is számos műszaki fejlesztésen esett át, így alkalmassá tették áram és hő párhuzamos előállítására, a hatásfokát 20 százalékkal növelték, és úgy alakították át, hogy a vonatkozó környezetvédelmi előírásoknak megfelelően működhessen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.