Cégvilág

Kevesebb pénzre számítanak a gazdák, mint amennyit a kormány ígért

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szerint 2014-2020 között a mezőgazdaság kevesebb pénzt kap, mint amennyit a kormány ígért.

Nagy Tamás, a MOSZ elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón ismertette:  a kormány állításával szemben, amely szerint 212 milliárd forint többlettámogatást kapnak a mostani uniós költségvetési időszak során a magyar mezőgazdasági termelők, a MOSZ számításai szerint mintegy 240 milliárd forint támogatás-csökkenéssel kell számolniuk a gazdálkodóknak. (A magyar mezőgazdaság támogatása 2013-ban lett 100 százalékos az uniós viszonylatban, ezt vette alapul a MOSZ.)

A MOSZ elnöke úgy véli: nemcsak a közvetlen támogatásokra és a vidékfejlesztésre fordítható uniós forrás lesz kevesebb, hanem a nemzeti társfinanszírozás mértéke is.

A MOSZ számításai szerint a mostani uniós költségvetési időszakban a mezőgazdaságba  238 milliárd forinttal jut kevesebb forrás. Ez évenként mintegy 34 milliárd forintos csökkenés 2013-hoz képest. A közvetlen támogatásokra 2013-ban 395 milliárd forint jutott, ám a MOSZ szakértőinek számításai szerint 2014-2020 között ennek éves átlaga csak 381 milliárd forint lesz.

A vidékfejlesztési támogatásra fordítható forrás a múlt évben 167 milliárd forint volt. E terület támogatási mértékének átlaga a MOSZ szerint 2014-2020 között 148 milliárd forint lesz évente. A vidékfejlesztés nemzeti kiegészítésére tavaly 42 milliárd forintot költöttek. Ez a forrás a MOSZ kalkulációja szerint a mostani uniós költségvetési ciklusban az éves átlagot tekintve 19 milliárd forintra csökken.

A kormány által ígért nemzeti támogatás a 2013-as 50 milliárd forinttal szemben éves átlagban 72 milliárd forintra nő, ami hét év alatt 154 milliárd forint többlet-támogatást jelent. Így összességében az MOSZ által számított egyenleg 2020 végére 238 milliárd forintos csökkenést mutat a mostani uniós költségvetési időszakban a magyar mezőgazdasági termelők számára.

Mindebből Nagy Tamás szerint az következik, hogy sem az állattenyésztés nem fejlődik a következő években, sem új munkahelyek nem lesznek a magyar mezőgazdaságban.

mezőgazdaság MOSZ
Kapcsolódó cikkek