BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A befolyás kockázata

Közepesnek ítélik a hazai gazdasági vezetők a korrupció kockázatát – derül ki a Népszabadság körkérdéséből. Ebben a szombaton megjelenő Top 150 csúcsvagyon című kiadványban szerepelő milliárdos üzletemberek fejtették ki véleményüket a problémáról.

A törvényes működés a vállalkozások számára olyan hátrány a csalókkal szemben, mint amikor valaki hátizsákkal áll rajthoz a 100 méteres síkfutáson – így látja Csányi Sándor a hazai helyzetet. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Népszabadság Top 150 csúcsvagyon című kiadványának nyilatkozva hozzátette: bizonyos ágazatokban az adó, elsősorban az áfa csökkentése hatásos módszer lehetne a versenyhátrányok kiküszöbölésére és a költségvetési bevételek növelésére. Ehhez fontosnak tartotta azt is, hogy az adók, vámok, járulékok beszedését tegyék hatékonyabbá, illetve a csalásokkal, korrupcióval kapcsolatos jogszabályokat szigorítsák a jogszabályalkotók.

A lap Csányi Sándorral együtt több hazai csúcsvezetőt kérdezett meg arról, mennyire látják súlyosnak a korrupciót. A megkérdezettek egytől tízig terjedő skálán osztályozhatták a problémát. Többségük közepesnek, vagy annál kicsit rosszabbnak értékelte a korrupciót, és legtöbbjük azt emelte ki: az állami befolyás erősödésével együtt nő a korrupció veszélye is.
Sinkó Ottó, a Videoton társ-vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország a gazdasági fejlettség mellett üzleti kultúrájában is leszakadt a visegrádi országoktól. A kormányzati szférához kapcsolódó iparágakban szerinte nincs szabad verseny, és a korrupciót tekintve is a sereghajtók közé kerültünk, ami a központosítást előtérbe helyező kormánypolitika következménye. Lakatos Péter, a holding másik vezetője pedig úgy fogalmazott: az elmúlt évek meghatározó tendenciája nem a hoci-nesze alapú korrupció erősödése, hanem az, hogy a gazdasági szereplők képesek hatni az államigazgatási döntésekre, az uralkodó politikai erő pedig a belgazdaságot és a politikát egyetlen irányítandó egységként kezeli.

Széles Gábor, a Videoton elnök-vezérigazgatója is az állam szerepét emelte ki. Ő egy a Miniszterelnökségen belül állítana fel egy kontrollingcsoportot a korrupció csökkentése érdekében, ez az üzleti szférához hasonló ellenőrzést hajthatna végre. Bojár Gábor, a Graphisoft elnök-vezérigazgatója is úgy látja, javulást a politikai és gazdasági elit példamutatása hozhatna.

A korrupció és a hatalom kapcsolatát emelte ki Demján Sándor is. A TriGránit elnöke szerint politikusok nélküli világ kellene, de mivel ilyen nem lesz, a társadalmi kontrollt kellene erősíteni. Hozzátette ugyanakkor: „ne legyenek kétségeink, a korrupció mindig újratermelődik”.

Markovszky György ennél árnyaltabb képet festett. A Markovszky Ingatlanhasznosító Zrt. vezérigazgatója úgy látja, egy adott cégméret fölött egyáltalán nem jellemző a korrupció, ezzel szemben az uniós források és a vállalkozások találkozásánál jelen van. Sőt, képes akár 30 százalékkal is megdrágítani egy fejlesztés árát. Szerinte a megoldás az lehet, hogy minél több szereplő van jelen egy adott piacon, illetve egy adott tenderen, ami erősíti a versenyt.

Engedünk-e a 47-ből?

Jövő szerdán teszi közzé a Transparency International (TI) az éves korrupciós indexét. A mutató a legátfogóbb felmérés ezen a téren, amely tavaly azt mutatta: a vizsgált 177 országból 123 korruptnak minősíthető, ugyanis a 0-tól (nagyon korrupt) 100-ig (nagyon tiszta) terjedő skálán 50-nál rosszabb eredményt ér el. Az elmúlt két évben a megkérdezettek Dániát és Új-Zélandot látták a legkevésbé korruptnak (91 pont), a lista másik végén Afganisztán, Észak-Korea és Szomália állt 8-8 ponttal. Magyarország tavaly 54 pontot ért el, ezzel 47. helyet szerezte meg, míg az EU 28 tagállama közül a 20. volt. A szervezet hazánk esetében a politikai hatalom érdekeit szolgáló jogalkotást, a fékek és ellensúlyok rendszerének a felszámolását, illetve azt látta korrupciós kockázatként, hogy az állami intézményeket a kormány iránt elkötelezett vezetők irányítják.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.