El kell fogadni, hogy az autóiparban már nem működnek a „régi receptek”: minden gyártó keresi a megújulás lehetőségét, és némi többletprofit reményében olyan modelleket is piacra dobnak, amelyek korábban teljesen összeegyeztethetetlenek voltak a márka imázsával. Így tett a BMW is az új 2-es Active Tourerrel, amely igencsak kilóg a sorból, hiszen egy fronthajtású, keresztmotoros egyterű érkezéséről pár évvel ezelőtt még álmodni sem mertünk volna. Pedig a modell fejlesztése már öt évvel ezelőtt elkezdődött, s a végeredményt látva nem sok kétséget hagyott bennem, hogy jó munkát végeztek.
Szerintem arányos és jól eltalált az Acitve Tourer formája, de meg kell hagyni, hogy egy ilyen magas építésű, kissé tömzsi egyterűn furcsa látni a bajorok emblémáját vagy a jellegzetes, sportosságot sugalló veséket. Pont ezért kicsit megfordítottam a tesztautó átvétele utáni szokásos koreográfiát: normál esetben egy családi autónál az ülések hajtogatásával és az utastér praktikus részleteinek felfedezésével kezdem a közös napjainkat, itt azonban arra voltam kíváncsi elsőként, vajon mit tud vezetési élmény tekintetében az autó, hiszen mégis csak egy BMW-ről van szó. Mielőtt azonban rátérnék a motorra, le kell szögeznem: ha átlagos tempóban közlekedünk és nem padlógázzal lövünk ki minden kanyarból (miért is tennénk így egy családi egyterűvel), az elsőkerékhajtásnak nincs hátránya, ráadásul ha forszírozzuk a tempót, a 136 lóerős teljesítmény miatt sincs okunk bármilyen hajtási befolyásról beszélni.
A hatgangos kézi váltó (opcióként van 642 500 forintért hatfokozatú automata is), a kormány és a futómű (elöl szimpla ágyazású lengőkar, hátul multilink) is méltó a BMW-jelvényre, hiszen a karosszéria minimálisan dől a kanyarokban, a volán pedig elektromechanikus létére egészen sok visszajelzéssel szolgál (Sport-módban végképp). A legjobban azonban az tetszett, hogy a feszes futómű ellenére nem pattog el az úthibákon a kis BMW, ebben tényleg magasra tették a lécet!
S vajon, hogyan teljesít a háromhengeres, 1,5-ös benzinmotor? A 18i jelű, 136 lóerős verziónak kétségkívül bőven van ereje, és ha kell, dinamikusan viszi az autót, de amikor jár a motor és odaállunk a kipufogóhoz, azért hallani, ez nem négyhengeres autó. A vezetőülésből fülelve már egyáltalán nem zavaró semmi, hiszen kellemetlen hang vagy vibráció nem jut be az utastérbe, az viszont nem jó, hogy kissé „fulladékony” a motor. Például egy fekvőrendőrről lefelé menet egyest kell kapcsolni – ebben nyilván a hosszú váltóáttételezésnek is szerepe van. Vagyis nem lehet olyat csinálni, hogy gyorsan egymás után felkapcsolgatunk magas fokozatba, itt mindegyik „gangban” határozottan gyorsítani kell, hogy a következőben ne erőlködjön. Én a hatalmas középtartománybeli nyomatékot bármikor elcserélném egy kevésbé izmos, de alacsony fordulaton jobban terhelhető négyhengeresre. A motor tehát inkább akkor van elemében, amikor jobban pörgetjük, mindezt pedig akár 9,2 másodperces gyorsulással és 200 km/óra feletti végsebességgel tudja meghálálni az autó. Ami pedig a fogyasztást illeti, a három henger nem tesz csodát, a 7,0 literes tesztátlagnál valamivel kevesebbre számítottam.
Érdekes, hogy mennyire a Mercedes B-osztályhoz lőtték be a 2-es Active Tourert, legyen szó az árról vagy a méretekről. Míg a BMW alapváltozata 7 364 000 forintot kóstál, addig a Mercedesé (B 180, 122 LE) 7 221 130 forintot, illetve a hosszúság, a tengelytáv és a csomagtartó tekintetében is nüansznyi különbségek vannak. A 2-es Active Tourer 4342 mm-es hosszával (5 centivel rövidebb a B-osztálynál) ugyan kifejezetten kompakt, mindez aligha érezhető a beltérben. Egyszerűen hatalmas a lábtér hátul, olyannyira, hogy ha „egymás mögé” beül két 190 centis égimeszelő, még akkor sem érzik szűkösnek.
Az is nagyszerű, hogy a második sorban lévő ülések sínen csúsztathatók, a hátlap dőlésszöge is állítható, sőt, az anyósülés támlája teljesen előredönthető. A csomagtér alapból is öblös a 468 literes értékével, bővítve viszont 1,5 m3-esre duzzad – 247 100 forintért elektromosan (láblendítésre is) nyílik a fedél. Ahogy elvárható, a rakfelület teljesen sík, illetve az ülések tövében elhelyezett fülekkel és a raktérben lévő kis karral egyaránt ledönthetjük a székeket.
A tárolórekeszeket illetően sincs szégyenkeznivalója az autónak, de az első sorban már nem ilyen tökéletes minden: egy kicsit lehetnének hosszabbak az ülőlapok, a vaskos A-oszlop miatt pedig nagyon észnél kell lenni a kereszteződésekben. A vezető ugyanakkor örülhet a tipikus BMW-s berendezésnek és a kissé feléje forduló középkonzolnak, ami jól mutatja, hogy a bevált dolgokon nem érdemes mindig változtatni. De nem is az anyaghasználat, hanem a rendelhető extrák sokaságával érzékelheti a vevő, hogy prémiumautóban ül. Többek között head-up display, LED-es fényszórók, illetve stop&go funkciós tempomat is rendelhető a 2 Active Tourerhez.
Összegzés
A háromhengeres motorral barátkozni kellett, ettől függetlenül a vezethetőség remek, és egészen praktikus darab a 2-es Active Tourer. Hétmillió forint feletti alapára miatt egyedüli vetélytársának a Mercedes B-osztály tekinthető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.