Cégvilág

Tanácstalanok a gazdák

A biztosítóknak megígérték, nem csökken a keret tavalyhoz képest, az agrártárca rendelete azonban még nem jelent meg arról, mekkora összeggel támogatják az idén a mezőgazdasági biztosítások díját. A szezon így is elindult, de tavalyhoz képest lassabban

Az agrárbiztosítási szezon kellős közepén járunk már, de még mindig nem tudni, mekkora lesz az a keret, amit az idén a gazdák támogatásként igényelhetnek. 2012-ben 9,33 millió, tavaly és tavalyelőtt pedig 10,67 millió euró, vagyis nagyjából 3 milliárd forint jutott erre. A támogatott biztosítást kötő termelők a biztosítási díjuk legfeljebb 65 százalékát kaphatták vissza. Az első két évben ezzel nem is volt gond, a kezdeti gyér érdeklődés miatt mindenki megkapta a maximális kedvezményt, tavaly azonban már olyan sokan kötöttek agrárbiztosítást, hogy kimerült a keret, így voltak, akiknek be kellett érniük 48 vagy 30 százalékos díjkedvezménnyel, utóbbiaknak gyakorlatilag megduplázódott a biztosítási díjuk.

Egyebek között ezért is kulcskérdés az egész ágazat számára, mennyi támogatás jut az idén ezekre a konstrukciókra. „A mezőgazdasági biztosítások piacára egyre inkább hatással van a díjtámogatás és annak mértéke” – mondják a Generali szakértői. Elsősorban ennek köszönhető, hogy az elmúlt években növekedést tapasztaltak, de még így is csak a teljes hazai termőterület alig fele biztosított, pedig éves szinten több száz milliárdos természeti kár éri a gazdákat – teszik hozzá.

Az előző években a keretet ilyenkor már régen lehetett tudni, most viszont átmeneti év van. Az unió nem fogadta el időben hazánk vidékfejlesztési programját, ezért a kormány úgy döntött, nemzeti finanszírozásból fizetik a támogatásokat. „A Földművelésügyi Minisztérium több fórumon is tett arra ígéretet, hogy a támogatási keret nem lesz kisebb, mint az előző évben” – mondja Füzesi Dániel, a Groupama Garancia Biztosító mezőgazdasági biztosítási szakértője. Ha ez így lesz, legalább 4-5 milliárd forintnyi támogatott biztosítást köthetnek az idén. Lapunk kérdezte a Földművelésügyi Minisztériumot is, hogy mekkora lesz a várható keret, de lapzártánkig nem tudtak hivatalosan választ adni. A biztosítók egyébként a rendelet egy tervezetével találkoztak már, a hivatalos kihirdetés azonban késik.

Addig pedig, amíg nem jelenik meg hivatalosan, az értékesítők sem vállalhatnak garanciát arra, hogy lesz állami támogatás. Az idény érezhetően lassabban is indul, bár a biztosítók bizakodóak. Az Allianznál éreznek némi csúszást a biztosítási szezon kezdetét tekintve, ez azonban számos más tényezőnek is köszönhető lehet. Egyelőre korainak is tartják, hogy az értékesítési adatokról beszéljenek, a tapasztalatokkal megvárnák a júniust. A Generalinál is minimális stagnálást észlelnek, de ezt szerintük főleg a viszonylag hosszabb hűvös tavasz okozza, és azt remélik, a május 31-ig tartó időszakban még többen kötnek majd díjtámogatásra jogosító mezőgazdasági biztosítást. A Groupama Garanciánál eddig hasonló a díjkötési volumen, mint tavaly, ők azonban az agrárbiztosításokon belül jellemzően kisebb arányban kötnek támogatott konstrukciókat, mint a versenytársaik.

Most már csak kkv-knak

Egy másik változás az idei évben az agrárbiztosításoknál, hogy a díjkedvezményt csak a mikro-, kis- és középvállalkozások igényelhetik. Abban is különbözik az idei év a korábbiaktól, hogy az igénylést nem az úgynevezett egységes kérelmen kell benyújtani, hanem a mezőgazdasági és vidékfejlesztési hivatalokhoz.

Ha elfogy a keret, akkor azok a gazdák lesznek relatív előnyben, akik úgynevezett A típusú biztosítást kötnek, az ő támogatásuk 55 százalékig csökkenthető. Ez a módozat csak 14-féle növénykultúrára köthető, és széles körben lefedi az elemi kockázatokat, emiatt a díja is jellemzően magasabb. A B típusú konstrukciót 76-féle növényre lehet kötni, és választhat a gazda, milyen kockázatokra kér biztosítást.

A legnagyobb mértékben a C típusú biztosítást kötők támogatását lehet csökkenteni, egészen 30 százalékig. Ez a legrugalmasabb konstrukció, bármilyen növényre és bármilyen kockázatra lehet szerződni.

Ha elfogy a keret, akkor azok a gazdák lesznek relatív előnyben, akik úgynevezett A típusú biztosítást kötnek, az ő támogatásuk 55 százalékig csökkenthető. Ez a módozat csak 14-féle növénykultúrára köthető, és széles körben lefedi az elemi kockázatokat, emiatt a díja is jellemzően magasabb. A B típusú konstrukciót 76-féle növényre lehet kötni, és választhat a gazda, milyen kockázatokra kér biztosítást.

A legnagyobb mértékben a C típusú biztosítást kötők támogatását lehet csökkenteni, egészen 30 százalékig. Ez a legrugalmasabb konstrukció, bármilyen növényre és bármilyen kockázatra lehet szerződni. Jégverte barackfák. Egyre nagyobb a jelentősége a biztosításnak az agrárszektorban -->

támogatások agrárbiztosítás gazdák mezőgazdaság vidékfejlesztés
Kapcsolódó cikkek