Az eddigiek szerint folytatódik a két új paksi atomerőműblokk építésének előkészítése a kormány szándékai szerint annak ellenére, hogy az Európai Bizottság tegnap kötelezettségszegési eljárást indított az ügyben Magyarország ellen. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a brüsszeli lépés csak annyit jelent, hogy az uniós illetékesek nem nézik jó szemmel Magyarország és egy EU-n kívüli ország kereskedelmi kapcsolatát. Attól tartanak, hogy a 12 milliárd eurós beruházásban nem jutnak elég szerephez az unió vállalatai.
„Kereskedelmi vitáról szól, ez számunkra azt jelenti, hogy a beruházás elérkezett a kivitelezés szakaszába. A vita ennél nem több, nem kevesebb” – szögezte le, hozzátéve, hogy a kormány nem tesz le a gazdaság érdekét szolgáló, olcsó áramot ígérő beruházásról, ahhoz a „végletekig ragaszkodik”.
A kormány már 2013 novemberében tájékoztatta az Európai Bizottságot a készülő magyar–orosz nukleáris kormányközi megállapodásról, amelynek tartalmát nem sokkal később jóvá is hagyták, jelezve ugyanakkor, hogy jogi téren néhány vizsgálatot indítanak. Ezzel kapcsolatban a miniszter nehezményezte, hogy a brüsszeli illetékesek a szerződéssel kapcsolatos kérdéseiket csak 14 hónap elteltével tették fel. Ezekre a magyar kormány kész válaszolni a konstruktív együttműködés jegyében.
A kormány és Brüsszel közötti vita lényege a miniszter szerint az, hogy Magyarországnak volt-e joga Oroszországgal megállapodni a beruházásról. Állításával szemben azonban az uniós közlemény nem a megállapodás tényét kifogásolta, hanem azt, hogy a szerződés versenyeztetés nélkül, nem átlátható folyamat során született, ahogyan két másik blokk korszerűsítésére is tender nélkül kapott megbízást az orosz társaság. E megoldás a bizottság szerint nincs összhangban az uniós közbeszerzési előírásokkal. A közleményből nem derül ki, hogy Brüsszel mely pontokon hiányolja az átláthatóságot, illetve, hogy mely adatokba szeretne betekinteni.
A miniszter példákkal támasztotta alá, hogy egyik, Európában épülő atomerőmű fővállalkozóját sem tenderen választották ki. A hazai lehetőség iránt egyedül csak Oroszország érdeklődött azt követően, hogy kiderült: az atomerőmű kizárólagos állami tulajdonban marad, abban nem szerezhet hányadot sem a kivitelező, sem a finanszírozó. Ugyanakkor a kormány egyetlen orosz vállalatnak sem adott kizárólagosságot. A Roszatomot az orosz kormány mint saját szervét jelölte ki a feladatra. A beszállításokra a magyar kormány és a Roszatom közösen ír majd ki tendereket.
Az orosz társaság – közleménye szerint – egyetért Lázár Jánossal, feladatait pedig a kormányközi megállapodás szerint teljesíti.
Nincs beszerzési stop
A brüsszeli közlemény nem állítja – és egyéb források sem –, hogy a kötelezettségszegési eljárás miatt le kellene állítani a beruházással kapcsolatban elindított, illetve a tervezett beszerzéseket, ahogyan azt a hétfő esti hírek sugallták. Az Index egy forrása szerint azért lenne tanácsos mégis leállítani e beszerzéseket, mert gondot okozna, ha később esetleg le kellene fújni az egész beruházást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.