BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

BP: tarol a zöldenergia

Még több gázt vásárolhat az Európai Unió.

Rá sem lehet majd ismerni az Európai Unió energiapiacára 2035-ben, olyan hatalmasok lesznek a változások 2014-hez képest a British Petrol (BP) előrejelzése szerint. Az igények kielégítésében erősen megcsappan a szén-, az olaj-, valamint a nukleáris alapú energiatermelés súlya is, a gázé és a megújuló forrásból származóké viszont nő, az utóbbié 126 százalékkal. Összességében 5 százalékkal kisebb lesz az elsődleges energia felhasználása, éppen akkora szintet ér el, mint 1984-ben.

Az olaj marad a meghatározó energiaforrás 30 százalékos részaránnyal, amelyet a földgáz és a megújulók követnek. A zöldenergia szerepe 2023-ban lépi túl a szénét, 19 százalékos részaránnyal. Ázsia meg fogja előzni az EU-t abból a szempontból, hogy mely térségben generálnak több megújuló alapú energiaberuházást, ráadásul erre már 2016-ban sor kerül.

Az EU gazdaságának energiaintenzitása – vagyis az, hogy egységnyi GDP előállításához mennyi energiát használ fel – 33 százalékkal zsugorodik a vizsgált időszakban, folytatva az elmúlt 21 év tendenciáját. Így viszont az uniós elsődleges energiatermelés is csökkenhet 10 százalékkal. A fő vesztes a szén lesz, amelynek felhasználásával 62 százalékkal kevesebb energiát állítanak elő, a győztes pedig a zöldenergia, amely 2035-ben már a teljes termelés 36 százalékát adhatja.

A magyarországi arányok több ponton is markánsan eltérhetnek a BP által feltételezett uniós átlagtól. 2035-ben például a tervek szerint két ma is meglévő és két új paksi nukleáris blokk fog működni az országban, másfélszer akkora kapacitással, mint most a paksi atomerőmű. Akkorra leállhat a mátrai erőmű lignitbázisú termelése, és esetleg beindítják a ma többnyire kényszerpihenőn lévő gázerőműveket. A zöldenergia hazai sikere erősen függ a terület készülő támogatási rendszerétől, a Metártól.

A BP szerint 2035-re visszaesik az EU nettó energiaimportja, miközben gázból akár 41 százalékkal is többet hozhatunk be, mint 2014-ben. A felhasználásban a cseppfolyós gáz súlya 7 százalékról 28 százalékra emelkedhet, de az Oroszországból érkező gáz is stabilan tartja a 30 százalékos súlyát. A szén-dioxid-kibocsátás évi 1,2 százalékkal csökken, elérve az 1965 óta mért legalacsonyabb szintet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.