Kínai vállalatok tavaly 110 milliárd dollár értékben vásároltak külföldi céges részesedéseket, ez 16 százalékos előrelépés 2014-hez képest. A pekingi ezermilliárd dolláros terv teljesítéséhez az idei első nagy ügyletet már megkötötték: a ChemChina 44 milliárd dollárért vásárolja fel a svájci agrokémiai óriást, a Syngentát, megelőzve a licitálásban az amerikai Monsantót. Kérdés, hogy a rekordnagyságú akvizíció meghozza-e a várt sikert, Kínában mindenesetre határozott igen erre a válasz. Pekingi források szerint, amint lezárják az üzletet, a Syngentát kitüntetett szerephez segítik a kínai piacon, ahol eddig a hatóságok szisztematikusan elutasították a külföldi biotechnológiai módszerekkel kifejlesztett vetőmagok forgalmazását, dollármilliárdokban mérhető üzlettől megfosztva az ágazat nagyjait, így a Dow-t, a DuPont-t, a Monsantót, valamint épp a Syngentát. Utóbbi bekebelezésével biztosítottá vált a legkorszerűbb technológiával gyártott vetőmagok a kínai forgalmazása, ami a konkurensek számára egyben a zárórát is elhozza. Hogy a svájci vállalati kultúra kínai kiadásban miként fog működni, arról megoszlanak a vélemények. A tapasztalatok eddig azt mutatják, hogy a kínaiak nehezen viselik a hatósági felügyeleti kényszert, a kulturális különbségeket, és hajlamosak elszámolni magukat. Bár a kínai állami vállalatok látványos csődjétől nem hangos a világsajtó, a Financial Timesnak nyilatkozó szakértők arra figyelmeztetnek, hogy elképesztő kockázatokat rejtenek ezek az ügyletek. Elsősorban amiatt, hogy a hitelből vásároló vevők maguk is elképesztően el vannak adósodva. Az olasz Pirelli abroncsgyártót tavaly megvásárló ChemChina bevétele 2015-ben 45 milliárd dollár volt, gyakorlatilag a Syngenta vételárával azonos. A Standard & Poor’s besorolása szerint a ChemChina a magasan eladósodott vállalati kategóriába tartozik, tartozása a kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény, azaz az EBIDTA 9,5-szerese. Normális esetben a svájciaknak az ajánlatot simán vissza kellett volna dobniuk, azonban itt nem két cég, hanem a kínai állam és a Syngenta közötti ügyletről van szó. Még nagyobb a kontraszt, ha a 83-szoros szorzóval „büszkélkedő”, részben állami tulajdonú Zoomlionnak amerikai versenytársára, a 3,3-os mutatóval jellemzett Terexre adott vételi ajánlatát nézzük.
S hogy miből vásárol a ChemChina? Természetesen hitelből. A kínai Citic Securities 30, az HSBC 20 milliárd dollárt bocsát a rendelkezésére. Pekingi kezességgel. A vegyipari óriás túl nagy ahhoz, hogy baj esetén a kínai vezetés ne húzná ki a pácból. Pedig az előjelek sok jót nem ígérnek: az utóbbi tíz év 270 milliárd dollár összértékű kínai külföldi céges befektetésének negyede bizonyult melléfogásnak. Vagy túl sokat fizettek a kínaiak, vagy a költségeket méretezték alul, vagy az ügylet elhúzódódása okozott nekik tetemes veszteségeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.