Meg nem kapott jövedelmekről küldött a tavaly február végén bebukott Buda-Cash Brókerház adóigazolást több magánügyfelének is – amikor ezt nehezményezték a felszámolónál, azt a választ kapták, hogy a lezárt ügylet adóköteles, ezért ha abból az ügyfélnek jövedelme keletkezett, azt be kell vallani. Arra hivatkozott a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft., hogy az adóigazolást az általa átvett informatikai és számlavezetési rendszerből kigyűjtött adatok alapján állította össze, ám „a felszámolás előtti tranzakciók valós tartalma és keletkezésük körülményei az adóigazolás tartalmi keretei között nem vizsgálhatók felül”. Amiből arra lehet következtetni, hogy a felszámoló nem tudja, hogy az általa közölt adatok valósak-e.
Ezzel szemben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) telefonon óva intette az érdeklődőket, hogy bevalljanak olyan jövedelmet, amelyet nem kaptak meg. Az szja-törvény szerint ugyanis a magánszemélynek nem kell adóznia, ha a pénzügyi intézménnyel szembeni követelését eredményező jogviszonya annak felszámolása miatt szűnik meg, ideértve az adó feletti rendelkezés esetére meghatározott visszafizetési kötelezettséget is. A felszámolással összefüggésben kárrendezés címén a magánszemélyt megillető összeget nem kell bevallani és az után adót fizetni.
A Világgazdaság megkeresésére azonban a NAV már elbizonytalanodott, és a Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM) kért állásfoglalást. Azt, hogy mennyire nem egyértelmű a helyzet, jelzi, hogy az NGM több hétig ült a válaszon, de végül megerősítette, a kérdésben az szja-törvény rendelkezései irányadók. Ezek szerint senkinek sem kell adót fizetnie olyan jövedelem után, amelyet ténylegesen nem szerzett meg. Ennek értelmében a tavalyi brókerbotrányban érintett három cég – a Buda-Cash mellett a Hungária Értékpapír és a Quaestor – ügyfelei közül csak azoknak kell az szja-bevallásban feltüntetni a felszámolás alatt álló brókercégtől származó jövedelmet, akik azt 2015. december 31-ig megszerezték, tehát ahhoz a felszámolás előtt hozzá is jutottak. A helyzet azért sajátos – jegyezte meg az NGM –, mert a magánszemély abban sem lehet bizonyos, hogy az esetlegesen rendelkezésére álló teljesítésigazolásokat valós ügyletekről állították-e ki.
Nehezebb a vállalati ügyfél dolga
A bebukott brókercégek vállalati ügyfeleinek még várniuk kell a hivatalos állásfoglalásra. Köztük annak a volt Buda-Cash-kliensnek is, aki a magánszemélyként nyitott értékpapírszámlája után kapott adóigazolást, a cégesére viszont már nem, noha a vállalatoknak a pénzügyi műveletek eredménye soron szerepeltetniük kell az év üzleti történéseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.