Cégvilág

Egyre gyakrabban csap le a NAV – ezt tehetjük ellene

Az adóhatóság az utóbbi években nagyobb hangsúlyt helyez a végrehajtás hatékonyságának növelésére. A jogszabályok nem változtak, de a helyszíni végrehajtások számának növelését tűzte ki célul a NAV.

„Az elsődleges cél az adótartozások minél előbbi behajtása, az adótartozás összegéhez igazodó eljárásokkal” – összegezte Fekete Zoltán Titusz, az RSM Hungary adómenedzsere. Az adóhatóság kiemelt figyelmet szentel az egymillió forint alatti, de 10 ezer forintot meghaladó tartozások lehető legrövidebb időn belüli behajtására. Ekkora adótartozás esetén a fizetési felszólítást küld ki, 8-15 napon belüli fizetési határidőt megjelölve. Ha nem történik meg az adótartozás rendezése, akkor az inkasszó a NAV következő lépése, és ha ez is eredménytelen, akkor következik a soron kívül végrehajtás.

Forrás: MW

Egymillió forintos tartozás felett a felszólító levél küldése már nem jellemző, az adóhivatal ugyanis igyekszik meggátolni a vagyonkimentést. Mind gyakrabban alkalmaz a NAV ideiglenes biztosítási intézkedést. A hivatal akkor nyúl ehhez az eszközhöz, amikor határozat még nincs, de már végrehajtás alóli elvonást valószínűsít. Ha az eljárás tárgyát képező későbbi kielégítés veszélyben van, akkor a NAV érdemi döntés nélkül elrendelheti a pénzkövetelés biztosítását, és végrehajtási cselekményeket foganatosíthat.

A végrehajtási akciók célpontjainak kiválasztásában nagy szerepe van az adatgyűjtéseknek, amelyek épülhetnek például az online pénztárgépekből nyert adatokra, illetve az 500 ezer forint feletti tartozást felhalmozók listájára is. Amennyiben a végrehajtás során lefoglalás is történik, akkor kiemelt feladat minél hamarabb elszállítani és értékesíteni a lefoglalt ingóságot, továbbá az elektronikus árverést előnybe helyezni a hagyományos árveréssel szemben.

Így védekezhetnek a cégek

Ha olyan tartozás válik esedékessé a NAV felé, amelyről már előre tudja a társaság, hogy nem fogja tudni időben megfizetni, akkor még az esedékességet megelőzően kérjen fizetési könnyítést.

Megfelelően dokumentált fizetési könnyítési kérelem benyújtásával az azonnali helyszíni végrehajtás elkerülhető. Ha nagyobb összegről van szó, akkor a fizetési könnyítési kérelem benyújtása esetén is számítani lehet a tartozás behajthatóságához kapcsolódóan egyes adókötelezettségek ellenőrzésére, amelynek keretében a NAV felméri a cég vagyoni helyzetét, fizetőképességét.

A végrehajtási eljárás megindításának egy fontos negatív következménye, hogy ezzel a cég öt évre elveszíti a megbízható adózói minősítést. Legkésőbb az esedékesség napján be kell nyújtani a kérelmet, mert csak így védhető ki a megbízható adózói minősítés elveszítése. Az illetékes adóhatósággal pedig javasolt akár a személyes egyeztetés is, a társaság folyamatos és problémamentes üzletmenetének biztosítása érdekében.

Amennyiben egy ellenőrzés során már megszületett a jogerős határozat, de az abban foglaltakat a cég vitatja, akkor a bírósági keresetnek nélkülözhetetlen része lesz a végrehajtás felfüggesztésére vonatkozó kérelem.

Ezek a lépések mozgásteret adnak a társaságoknak arra, hogy a jogszabályok által biztosított jogi keretek között és eszközökkel megakadályozzanak egy esetleges nem várt helyszíni foglalást, megőrizzék működőképességüket és képesek legyenek adótartozásukat a későbbiekben rendezni.

NAV végrehajtás adótartozás
Kapcsolódó cikkek