Cégvilág

Egyre kevésbé félünk munkahelyünk elvesztésétől

Az előző negyedévhez képest egyes szegmensekben kis mértékben mérséklődtek a különbségek a munkavállalói bizalom terén novemberben, ugyanakkor továbbra is magas, csaknem 70 pontos értéket vett fel az index, ami egy 5 pontos emelkedést jelent az előző év hasonló időszakához képest, derül ki a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián legfrissebb közös novemberi munkaerőpiaci kutatásából.

A tavalyi év azonos időszakához képest 8 százalékpontot emelkedett, ezzel 69 pontos értéket vett fel novemberben a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe, így az időszakonként tapasztalható ingadozások ellenére továbbra is egy emelkedő tendenciáról beszélhetünk – számolt be közleményében a biztosító.

A mérőszám azt fejezi ki egy 100 pontos skálán, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy jelenlegi foglalkoztatójuk hosszú távon is munkalehetőséget biztosít majd számukra.

Forrás: AFP

Míg 2014 novemberében 60, egy évvel később 61, tavalyelőtt 64, 2017-ben pedig már 69 pontot ért el a munkavállalói bizalmi index értéke, emellett azt is fontos kiemelni, hogy a több mint három éve indult kutatás során az index most vette fel a második legmagasabb értékét.

Ami a karrierhez kapcsolódó jövőképet illeti, érdekesnek mondható, hogy a munkavállalók 73 százaléka (a férfiak 75 százaléka, a nők 72 százaléka) érzi úgy, hogy több mint 5 évig megmarad a munkahelye – emeli ki a biztosító közleménye.

Általánosságban elmondható, hogy iskolai végzettséget tekintve továbbra is a diplomások és az érettségivel rendelkezők alkotják a legbizakodóbb csoportot 70 és 72 ponttal, utánuk 68 ponttal következnek a legfeljebb 8 osztályt végzettek, a sort pedig 65 ponttal zárják a szakmunkás papírral rendelkezők.

Minden korcsoportban jelentős javulás tapasztalható az elmúlt években: jelenleg mindegyik korosztály 69 pontot ért el.

Forrás: MTI/Rosta Tibor

A szektorok szerinti bontás tekintetében szintén nem figyelhető meg jelentős különbség: a kereskedelmi szektort leszámítva (68 pont), a közigazgatásban, az iparban és a mezőgazdaságban dolgozóknál egyaránt 69-69 pontot mértek. Ez az utóbbi szektor 18 pontos ugrását leszámítva, átlagosan 2-4 pontos emelkedést jelent az elmúlt egy év hasonló időszakához képest.

A lakóhely szerinti bontásban az átlagosnál nagyobb eltérés figyelhető meg a településméretek között: a budapestiek körében 73, a városban élőknél 69, míg a falvakban élőknél 65 pontot mértek.

Érdemes kiemelni, hogy a fővárosban élőknél most regisztrálták a legmagasabb értéket, ami 2016 és 2015 novemberéhez képest 6 és 9, míg 2014 hasonló időszakához képest 13 pontos növekedést jelent.

A régiók szerinti bontásnál, a fentiekből is következően, a Közép-Magyarországon élőknél 73 pontot, míg az ország keleti felében 68, a nyugati felében 64 pontot vett fel az index. Bár az utóbbi két régióban tapasztalható némi ingadozás az elmúlt években, a Közép-Magyarországon élőknél egy folyamatos és stabil növekedést figyelhetünk meg: 2016-ban 66, 2015-ben 63, 2014-ben 59 pontot ért el a bizalmi index – derül ki a közleményből.

munkanélküliség munkavállalói bizalom BNP Paribas munkahely
Kapcsolódó cikkek