Cégvilág

Néhány cég nagyot profitál az informatikushiányból

Sikeresek a néhány hónapos programozó tanfolyamokat kínáló iskolák, több ezer karrierváltót átképeztek és juttattak munkához, több száz vállalkozás áll lesben a végzett diákokért.

I nformatikusok tízezrei hiányoznak a magyar gazdaságból – kongatták a vészharangot négy évvel ezelőtt, erre válaszként 2015–2016-ban sorra indultak a bootcamp jellegű, néhány hónapos informatikusképzést kínáló vállalkozások. Néhányan közülük ma már külföldön is terjeszkednek, van, amelyik több százmilliós tőkebefektetésekhez jutott, de munkavállalók ezreit képezték át informatikusokká. A piac dinamikus bővülését az egyes iskolák eredményei és fejlődése is alátámasztja.

A Green Fox 2015 októberében indította juniorprogramozó-képzését húsz hallgatóval, idén áprilisban már a 12. évfolyamukon kezdik meg a tanulást. A négy hónapos képzés utolsó szakaszában a hallgatók négyfős csapatokban már konkrét projekteken dolgoznak. A képzés sikeres elvégzése után az elhelyezkedésben is segítenek, több mint hatvan partnercégük van, amelyek a frissen végzett szakemberek zömét szerződtetik. A képzés ára 1-1,5 millió forint, csomagtól függően. Budapesten már több mint 510 hallgató végezte el sikeresen a tanfolyamot, és már a tavaly szeptemberben indított prágai iskolájukban is végeztek az első kurzus résztvevői. Minden tíz hallgatóból kilencen IT-területen helyezkedtek el. Tavaly 300 millió forintos kockázatitőke-befektetést kapott a cég a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. által kezelt Irinyi II. Kockázati Tőkealapból és Balogh Péter Baconsult angyalbefektető csapatától.

A PROGmasters 2016-ban indította el a képzését, a négy hónapos tanfolyam ára 990 ezer forint, de arra is van lehetőség, hogy a hallgatóik halasztva, 18 hónapon keresztül, részletekben fizessék ki a tandíjat, miután elhelyezkedtek. Olyan ösztöndíj-lehetőség is van, amelynél a képzést a leendő munkaadó finanszírozza. Továbbá az iskola a tandíj felére szóló pénzvisszafizetési garanciát ad arra az esetre, ha az elhelyezést kérő hallgató a végzést követő három hónapon belül mégsem jut szoftverfejlesztői munkához. Tavaly október végéig hét csoport, 107 diák végzett, és 103 hallgatót el is helyeztek. Akadtak olyanok is, akik nem éltek ezzel a lehetőséggel, mert külföldön akarták hasznosítani megszerzett tudásukat. Az iskolának 37 partnercéggel van kapcsolata, a terveik között szerepel a jövőben a külföldi terjeszkedés is. Az elhelyezett hallgatóik bruttó kezdő fizetése havi minimum 350 ezer forint, de minden második végzett diák havi bruttó 400-550 ezer forintot keres.

A Training360 Kft. nyolc éve alakult, 2017-es árbevételük már meghaladta az 1,8 milliárd forintot. Az Informatikai fejlesztői karrier start programjukat 2017-ben indították, a képzés a felvett hallgatók számára ingyenes, sőt a pályakezdők képzése a munkahely megszerzését követően sem ér véget. A már munkába állt juniorokat a betöltött pozíciónak és a munkáltató igényeinek megfelelően a vállalattal közösen fejlesztik tovább. Az Informatikai fejlesztői karrier start program keretében több mint 1500 fő állt munkába és 750-800 fő képzése van folyamatban. A programban részt vevők 90-95 százalékát sikerült elhelyezniük. A toborzásban és a programok kidolgozásában gyakran a majdani munkáltatók is részt vesznek, és a hallgatóknak sok esetben már a képzés előtt van állásajánlatuk. A Codecool programozóiskola februárban jelentette be, hogy 3,5 millió euró kockázatitőke-befektetést kapott, amely a régiós terjeszkedését segíti. Az iskola négy éve működik, és már Lengyelországban is jelen van, a négy campuson (Budapesten, Miskolcon, Krakkóban és Varsóban) 500 diák tanul, az év végéig újabb 400 diák fejezi be az intézményben a tanulmányait. A tervek szerint idén Romániában is piacra lépnek. Az iskola száz vállalattal áll kapcsolatban, a náluk tanuló diákok 99 százalékát a végzettségük megszerzése után a partnerhálózatuknál helyezik el. A programozóiskola dinamikusan növekszik, tavalyi bevétele már 3,2 millió euró volt.

Ezek is érdekelhetik