Cégvilág

Kérdőjelek az OKJ rendszer jövője körül

Jövő tavasszal még elindulnak az OKJ-s tanfolyamok, utána jelentősen változni fog a választható szakmák száma.

A Magyar Közlönyben ugyan már megjelent az új Országos Képzési Jegyzék (OKJ), de továbbra is sok a kérdőjel a rendszerben – reagáltak a Világgazdaság megkeresésére az OKJ-s felnőttképzésekkel foglalkozó cégek vezetői. A vonatkozó határozat értelmében racionalizáltak 760 szakmát, és kijelöltek valamivel több, mint 170 alapszakmát. Ezek képzését 2020 őszétől csak a szakképző intézmények végezhetik.

Az OKJ átalakításával kapcsolatos rendelet szerint a felnőttképzők 2020-ig még a mostani feltételekkel indíthatják többek között a mérlegképes könyvelői, adótanácsadói, pénzügyi számviteli ügyintézői, tb-bér ügyintézői és okleveles adószakértői képzéseiket – mondta lapunknak Herich Roland, a Penta Unió Zrt. vezérigazgató-helyettese. Kedvező hír, hogy a jelenleg meglévő képzések jövőre is indíthatók, ugyanakkor nem érdemes hátradőlniük a tanulni vágyóknak, mivel a vizsgákat a képzésben részt vevőknek 2022 végéig le kell tenniük. A pénzügy-számvitel területén az OKJ-s képzések hossza jellemzően másfél év, és a hivatalos országos statisztikai átlag azt mutatja, hogy nem mindenkinek sikerül minden vizsga első nekifutásra. Pedig csak így lenne tartható a 2022-es végdátum. Ennek is betudható, hogy jövő tavasszal Budapesten és néhány nagyobb városban még várhatóan indulnak ilyen képzések, ám máshol már nem.

Biztosan át kell alakítani a felnőttképzési törvényt, mivel a felnőttképzés számára megszűnik az OKJ – erről már Szepessy Hajnalka, a Perfekt Zrt. vezérigazgatója beszélt a Világgazdaságnak. Jelentősen csökkenni fog a választható szakmák száma. A még hatályos OKJ körülbelül 800 szakképesítés jogi keretét rögzíti, ezzel szemben a 2020. szeptember 1-jén ind­uló rendszer 177 szakképesítést, 76 úgynevezett részszakképesítést, valamint 25 kulturális és művészeti szakképesítést tartalmaz. A szakember kiemelte: fontos különbség, hogy 2020 után az OKJ-ban szereplő szakképesítések nem szerezhetők meg felnőttképzésben, sem tanfolyami, sem távoktatásos keretek között. Éppen ezért mindenképpen szükséges a szakképzésről szóló, 2011-ben elfogadott törvény módosítása, hogy a 2020-as tanévtől rendezett intézményi formában indulhassanak ezek a képzések.

A törvények módosítására Sze­pessy Hajnalka szerint idén novem­berben kerül sor. Hozzátette: ki kell dolgozni a 177 szakképesítés központi kereteit, és rögzíteni kell a vizsgakövetelményeket is. „Ezek a változások erőteljesen befolyásolják a teljes szakmai képzési piacot, hatással vannak a vállalatok, a munkavállalók hétköznapjaira, hiszen rengeteg további kérdést vetnek fel, amelyek átgondolása már az előkészítő munkák során időszerű lett volna” – értékelt. Példaként említette, hogy egyelőre nem látszik, mi történik azokkal az előírásokkal, amelyek bizonyos munkakörök betöltéséhez meghatározott OKJ-szakképzettség meglétét, több esetben még plusz hatósági jellegű vizsga letételét is megkövetelték eddig.

képzés Penta Unió Zrt. átalakítás Perfekt Zrt. OKJ
Ezek is érdekelhetik