Cégvilág

Hatalmasra duzzadt az építőgéppiac

Bődületes növekedés után, erre az évre már csökkenő forgalmat jósolnak a nagyra nőtt piacukkal korántsem elégedetlen építőgép-forgalmazók.

Minden korábbi várakozáson felüli mértékben, több mint 30 százalékkal nőtt tavaly az építőgép-kereskedők forgalma, és az értékesített munkagépek darabszáma is nagyjából ilyen arányban, 30-32 százalékkal emelkedett – tudta meg a Világgazdaság Varga Ákostól, az Építőgép-forgalmazók és Bérbeadók Szövetségének (ÉBSZ) elnökségi tagjától, a Terra Hungária ügyvezető igazgatójától. A mintegy 40 milliárd forintos éves forgalomban unortodox módon nem az év végi, hanem a tavaszi időszak volt kiemelkedő, amikor az építőipar teljesítménye soha nem látott mértékben, egyes hónapokban 40-60 százalékkal nőtt. Az év végén viszont elmaradt a szokásos költekezési láz, pontosabban már nem volt kimagasló az utolsó hónapok forgalma a többihez képest.

Az építőgéppiaci folyamatok szorosan kötődnek az építőipar mozgásához, a beruházási hajlandóság pontosan tükrözi a cégvezetők jövőképét. Az év végi gyengébb időszak nem az idei építőipari kivitelezői munkák csökkenését jelzi, hanem már a 2021-es kilátásokat, és azt, hogy egyelőre nem tudják a vállalkozások felelős vezetői, mire számíthatnak jövőre. Az építőgéppiacon a tavalyelőtti 20 és a tavalyi 30 százalékos növekedés után, az idén már 10-15 százalék körüli visszaeséssel számolnak a forgalmazók, ami – mint azt Varga Ákos hangsúlyozta – még mindig rendkívül jó évet jelent. Az elmúlt évek két számjegyű forgalomnövekedésének hatására a bázis olyan nagyra nőtt, hogy ha sikerül a közelében maradni, azzal mindenki elégedett lehet. A hektikus mozgásokat a gépkereskedők és a kivitelezők is nehezen kezelték, most a piac stabilizálása a cél.

Az ÉBSZ tagvállalatai az idén a szervizelésre és az alkatrész-utánpótlásra fókuszálhatnak, hiszen a korábban értékesített építőgépek folyamatosan dolgoznak. A kivitelezőcégeknek még 2020-ra is van bőven munkájuk, de újabb gépvásárlásokba az előzetes információk szerint most már kevesebben vágnak bele.

A hazai építőgéppiacot az elmúlt három évben folyamatosan húzta magával az építőipari konjunktúra, a nagymértékben növekvő megrendelésállomány teljesítéséhez évről évre jelentős volumenű kapacitásbővítésre volt szükség. A gépesítési pályázatokkal is támogatott beruházások nyomán ismét növekedni kezdett az árokásó-rakodó gépek iránti kereslet, ezekből a gépekből 60 százalékkal többet, mintegy 300 darabot értékesítettek tavaly. Az ÉBSZ illetékese szerint e géptípus visszaerősödése egyértelműen a pályázatok hatása, mert jól elszámolható az ilyen árkategóriájú, 25-30 millió forintból megvásárolható multifunkcionális gép. A legnépszerűbb termék a teleszkópos rakodógép. Bár ezt nagy számban használják a mezőgazdaságban is, de az építőgépek kategóriájában jelenik meg a forgalma. A legnagyobb darabszámban és értékben eladott gépek listájának élén meghatározó súllyal szerepelnek a 10–25 tonnás gumikerekes kotrógépek, amelyekből tavaly csaknem 60 százalékkal többet, 140-150 darabot adtak el a kivitelezőcégeknek. Hazai építőgépgyártás híján a beszerzés kizárólagosan külföldről, zömmel Nyugat-Európából, Dél-Koreából, Japánból, az Egyesült Államokból és – egyelőre még minimális arányban – Kínából történik.

ÉBSZ
Ezek is érdekelhetik