Cégvilág

Összeállt az ötmilliárd eurós csomag

Ötmilliárd euró értékű hazai ingatlanfejlesztést mutatnak be idén a cannes-i világkiállításon.

Növekvő érdeklődés övezi a nemzetközi piacokon a magyar fejlesztéseket, mert az ország stabil és jövedelmező hátteret biztosít a befektetőknek, uniós átlag felett bővülő gazdasági teljesítmény mellett. Magyarországon rekordarányú, 26 százalék az állami finanszírozású ingatlanfejlesztések részesedése. A projektek a hajtóerejét adják, ezért is fontos a tervezett és a folyamatban lévő fejlesztéseket

a világ első számú ingatlanszakmai kiállításán, a cannes-i MIPIM-en bemutatni. Az idei kiállítási csomagba került fejlesztések értéke eléri az ötmilliárd eurót – közölték a Világgazdasággal a Magyarország-Budapest stand szervezői, a Nemzeti Befektetési Ügynökség, a Budapest Fejlesztési Központ, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület és a Liget Budapest Projekt illetékesei.

A márciusi MIPIM-re összeállított beruházáscsomagról érdeklődésünkre azt közölték, hogy abban az ország tőkevonzó képességét fokozó kiemelt kormányzati fejlesztések és világszínvonalú magánberuházások szerepelnek. A Budapesten, Debrecenben, Szegeden és Miskolcon megvalósuló és tervezett projektekre bőven lehet kereslet, hiszen tavaly is rekordértékű, több mint 1,7 milliárd eurónyi ingatlanbefektetés érkezett Magyarországra. Már minden megyébe jutott beruházás, a rangsorban pedig Budapest és Pest megye mögé felzárkózott Komárom-Esztergom megye. „Az ingatlanbefektetési piac hangulata már négy éve bőven és tartósan a válság előtti szint feletti bizalmat tükrözi” – hangsúlyozta Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke. Kiemelten fontos, hogy a külföldiek mellett a tőkeerős magyarországi befektetők továbbra is rendkívül aktívak, tavaly az utolsó negyedévben a teljes volumen 90 százalékát adták, éves szinten pedig a 74 százalékát.

A világgazdasági lassulás ellenére az idei magyarországi befektetések nagysága is jelentős lehet a világ vezető ingatlan-tanácsadó vállalata, a CBRE szerint. Az ingatlanpiaci forgalom még túl is szárnyalhatja a tavalyit, amikor a bővülésnek csak a szűkösebb kínálat szabott gátat, idén viszont több termék is megjelenik a piacon. Folytatódnak az irodaház- és a szállodaépítések, a logisztikai fejlesztések, míg a kereskedelmi ingatlanok körében a felújítások dominálnak. Megtorpanás csak az új építésű lakások piacán várható.

Diákváros és kutatóközpont

A MIPIM-en bemutatják a Budapest Déli Városkapu fejlesztési programban megvalósuló Atlétikai Központ terveit és a kapcsolódó városrészfejlesztéseket, a Ferencváros és Csepel alulhasznosított területeinek revitalizációját célzó beruházásokat és a 12 ezer diákra méretezett diákvárost. A BFK egyebek között a Mome Campus – Kreatív Innovációs és Tudáspark fejlesztést és a Ludovika Campus városfejlesztést viszi a kiállításra, a HIPA pedig több projektet is a külföldi befektetők figyelmébe ajánl: Miskolcról például a felújítandó történelmi Avas Szálló érkezik a Budapest-standra, Szegedről az ELI-ALPS Kutatóközpont és az Új Tudományos és Innovációs Park, és a közelükben épülő, vegyes funkciójú városnegyed, benne üzleti hotellel, irodákkal és szabadidőparkkal. Bemutatják a Győr második városközpontjának szánt Arrabona komplex fejlesztési projektet is, továbbá magáncégek – például az Atenor, a Futureal csoport, a TriGranit és a Wing – konkrét projektjeit. | vg

A befektetések

74

százalékát hazaiak adták tavaly

MIPIM
Ezek is érdekelhetik