Cégvilág

Perre megy a BKV, és nem fizetne

A fővárosi tömegközlekedési társaságok úgy mondták ki eredménytelennek a köztéri reklámhelyeik értékesítésére kiírt pályázatot, hogy az törvénysértő volt a Közbeszerzési Döntőbizottság szerint. A cégek ezt vitatják, ezért az ügy bíróság elé kerül.

Élt a bírósági jogorvoslati lehetőséggel a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV) annak kapcsán, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság a fővárosi tulajdonú cégre és a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-re (BKK) összesen 115 millió forint bírságot szabott ki – erről a BKV tájékoztatta a Világgazdaságot. A szóban forgó döntés még január 22-én született a reklámtender néven ismertté vált ügyben. Ezzel szemben ugyan nincs mód fellebbezni, de a Fővárosi Törvényszéken közigazgatási pert lehet indítani a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül. Ezt tehát megtették a társaságok.

Egyelőre nem tudni, mikor lesz az első tárgyalás időpontja. Az viszont kiderült a BKV lapunknak küldött válaszaiból, hogy a vállalat a büntetést még nem fizette be, és egyelőre nem is áll szándékában ennek eleget tenni. „A bíróságtól egyebek mellett kértük a bírságot kiszabó határozat halasztó hatályának elrendelését” – közölték. Mindez azért lényeges, mert a Közbeszerzési Döntőbizottság annak idején arról is tájékoztatta az érintetteket, hogy a büntetés átutalására a Magyar Államkincstár számlájára ugyancsak 15 napjuk van, és a keresetlevél benyújtásának a határozat végrehajtására nincs halasztó hatálya. A BKV mégis tesz egy próbát, hogy időt nyerjen a fizetésre.

A reklámtender egy évekig elnyúló közbeszerzés volt, amelyet a BKV és a BKK 2016 januárjában írt ki. A felhívás szerint a koncessziós eljárást a két fővárosi cég közös ajánlatkérőként folytatta le, de előbbi végezte az operatív lebonyolítást. Többszöri csúszást követően az ajánlattételi határidőt tavaly augusztus 9-ben jelölték ki. Bár a francia hátterű JCDecaux Hungary Zrt. (JCD) érvényes jelentkezést nyújtott be, a BKV november 7-én eredménytelennek mondta ki a tendert. Arra hivatkozva tagadta meg a szerződéskötést, hogy a Fővárosi Közgyűlés november 5-én elfogadta Karácsony Gergely főpolgármester javaslatát, amely megtiltotta a fővárosi vállalatoknak a tulajdonukban, használatukban vagy vagyonkezelésükben lévő reklámfelületek egy évnél hosszabb időre szóló hasznosítására vonatkozó megállapodások aláírását. Márpedig a BKV négy plusz opcionálisan további négy évre szervezte volna ki a reklámhelyei értékesítését. Mindezek után mondta ki a Közbeszerzési Döntőbizottság, hogy több ponton is sérült a közbeszerzési törvény. Lapunk számítása szerint az eset miatt évente több mint egymilliárd forint bevételkiesése keletkezett a vállalatnak, a négyéves időszakra vonatkoztatva tehát több mint négymilliárd forint. Havonta 55,3 millió forintot szed be a reklámhelyei után a BKV, miközben a JCD két és félszer ennyit, havi 142 millió forintot, évente több mint 1,7 milliárd forintot ajánlott.

BKV per BKK jogorvoslat Közbeszerzési Döntőbizottság reklámtender
Ezek is érdekelhetik