Cégvilág

Felpörgette a pandémia a magyar papírgyártást

Sándor Tünde | Akár az ötvenmilliárd forintot is elérheti a Vajda-Papír csoport idei árbevétele, ami a tavalyi 46 milliárd forinthoz képest tetemes és terven felüli mértékű növekedés. Mindez nem a világjárvány ellenére, hanem éppen amiatt realizálódhat, mivel ugrásszerűen megnőtt az alapvető higiéniai termékek iránti kereslet.

A korábban gyártott, átlagosan napi kétmillió tekercs toalettpapír mennyiségét ezért március eleje óta napi hárommillióra növelte a Vajda-Papír Kft., és idén már 800 millió tekercs előállításával számol. A toalettpapír mellett megnőtt a kereslet a papírtörlők és a papír zsebkendők iránt is, ezért az előbbi termékből 20 százalékkal, az utóbbiból 10 százalékkal többet állítanak elő az idén. A cégcsoport immár 13 millió fogyasztó éves higiéniaipapír-szükségletének gyártására képes, termelési kapacitása máris meghaladja a belföldi igényeket. „A várhatóan tartósan rögzülő, erőteljesebb higiéniai szokások miatt a forgalom hosszú távon stabilizálódó bővülésére és a több mint húsz országba irányuló kivitel növelésére számít a vállalat, az erre irányuló várakozásunk megalapozottságát több exportkereskedelmi partnerünk is megerősítette” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Vajda Attila, a Vajda-Papír Kft. ügyvezető igazgatója. A termelés tartós bővítése érdekében száz új munkahelyet létesítenek a meglévő 470 mellé a három magyarországi telephelyen, Budapesten, Székesfehérváron és Dunaföldváron. A Vajda-Papír a Norvégiában foglalkoztatott 129 munkatárssal együtt 599 embernek ad munkát. Emellett előkészített technológiai beruházásaik is vannak, amelyek szükség szerint rövid időn belül megkezdhetők.

A húsz éve alapított, száz százalékban magyar tulajdonú vállalat többlépcsős fejlesztési programot hajtott végre: 2014-ben 1,8 milliárd forint értékű kapacitásbővítő beruházást végzett el, amelyhez 136 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott, két éve pedig a dunaföldvári papírüzemük létesítését nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá minősítette a kormány. A 15 milliárd forintos beruházáshoz 4,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesültek a Nagyvállalati beruházási támogatási program keretében. A koronavírussal kapcsolatos gazdaságvédelmi intézkedések közül még vizsgálják, hogy pontosan milyen lehetőségekkel kívánnak élni.

Vajda Papír
Ezek is érdekelhetik