Cégvilág

Egyre több üzlethelyiség áll üresen

Sándor Tünde | Duplájára nőhet az üres üzlethelyiségek száma Budapesten, mivel a sokhetes kényszerpihenő alatt kérdésessé vált számos bezárt üzlet újranyitása, ráadásul meredeken zuhan a kiadó üzlethelyiséget keresők száma – tájékoztatta a Világgazdaságot Bogdán Szandra, a bevásárlóutca-menedzsmentre alapított kamarai cég, a BUM Kft. Kibérelem.hu nonprofit adatbázisának projektmenedzsere. Budapest tematikus bevásárlóutcáiban a boltok 70 százaléka zárva van, és mint arról a menedzsment napokban közzétett felmérése tanúskodik, a válságkezelő csomagok ellenére is úgy tűnik, többen a elmúltával sem tudnak majd kinyitni.

A szakértők előrejelzése szerint hamarosan megduplázódik a kiadatlan, üres üzlethelyiségek száma a fővárosban. Ezt támasztja alá a kongó üzletek kiadásának és hasznosításának elősegítésére alakult, említett Kibérelem.hu statisztikája is. A márciusi intézkedések óta a korábbi felére csökkentek a keresések az oldalon, a bérlési hajlandóság pedig szinte a nullára esett. Bogdán Szandra szerint a vállalkozások kivárnak, mert még nincsenek információk arról, hogy milyen további intézkedéseket vezetnek be. Nem tudni például, hogy lehet-e majd kedvezménnyel bérelni önkormányzati ingatlanokat, és milyen további engedményekkel, például terasznyitási lehetőséggel igyekeznek esetleg segíteni a vállalkozásoknak.

Mindenesetre a Kibérelem.hu oldal felkészült a veszélyhelyzet utáni nagyobb aktivitásra: naprakész, megbízható demográfiai és piaci adatokat közöl a megüresedett ingatlanok lokális környezetéről. A rendszer a meghirdetett üzlethelyiségek 300, 500 és 800 méteres zónáiban megadja a terület lakosság-, háztartásszámát és teljes vásárlóerejének értékeit.

Az életben maradt vállalkozásoknak ingyenes megjelenést lehetővé tevő portálon a vállalkozók tájékozódhatnak a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara által javasolt gazdasági intézkedésekről is. A közhasznú projekt része az üzletnyitáshoz szükséges információs bázis és a szakembereket ajánló lista. Mindezeken túl mielőbbi vállalkozásmentő csomagokra is szükség lenne, hogy elejét lehessen venni a gyaníthatóan meredek visszaesésnek, az üzlethelyiségek tömeges kiürülésének – véli a BUM Kft. projektmenedzsere. Budapesten már tavaly is két-háromezerre taksálták az üres üzlethelyiségek számát, amelyekbe önkormányzatok, társasházak és magántulajdonosok vártak bérlőt, miközben a kiadott, jó helyen lévők bérleti díja folyamatosan nőtt.

A tematikus bevásárló­utcák­ban az üzletek

70 százaléka zárva van

üzletelyiségek BKIK Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK)
Ezek is érdekelhetik