BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína vizsgálatot indított az Nvidia ellen

Estek az Nvidia részvényei, miután Kína vizsgálatot indított a vállalat ellen a kínai monopóliumellenes törvény megsértésének gyanúja miatt egy négy évvel korábbi tranzakció ügyében. Az Nvidia elleni eljárás az amerikai–kínai technológiai és kereskedelmi háború újabb fejleménye és válasz egy egy héttel korábbi, amerikai lépésre. Joe Biden elnök kormánya akkor újabb korlátozást jelentett be a legfejlettebb amerikai mikrocsipek kivitelére.

A kínai állami piacszabályozási hivatal hétfőn jelentette be, hogy hivatalosan is vizsgálatot indított az Nvidia ellen a Mellanox Technologies izraeli technológiai vállalat négy évvel ezelőtti felvásárlása miatt. A tranzakciót az állam számos feltételhez kötötte. A hivatal most azt állítja, hogy az Nvidia megsérthette ezeket és a monopóliumellenes törvényt.

Moscow, Russia - April 7, 2019: NVIDIA video chip on the motherboard
Estek az Nvidia részvényei, miután Kína vizsgálatot indított a vállalat ellen / Fotó: Getty Images

Az Nvidia 2020-ban 7 milliárd dollárért vásárolta meg a Mellanox Technologiest, hogy bővítse az adatközpontját. Az izraeli vállalat hálózati technológiára specializálódott. A kínai kormánnyal kötött megállapodás szerint a Mellanoxnak 90 nappal a megjelenés előtt meg kell osztania a versenytársakkal az új termékekről szóló információkat.

Az Nvidia elleni vizsgálat újabb fokozat a kereskedelmi háborúban

Az amerikai–kínai technológiai és kereskedelmi háború legutóbb december elején fokozódott, amikor Joe Biden kormányzata nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva újabb exportkorlátozásokat jelentett be a fejlett mikrocsipekre. Ezúttal a korábbiakon túl további 140 kínai vállalat esetében tiltották meg az amerikai cégeknek, hogy eladjanak nekik csipeket. A cél, hogy korlátozza Kína képességeit a mesterséges intelligencia terén.

Kína elítélte az amerikai döntést. Peking szerint az „általánosítja a nemzetbiztonság fogalmát, visszaél az exportellenőrzésekkel, és egyoldalú megfélemlítést gyakorol”. A kínai állam akkor válaszlépéseket helyezett kilátásba.

Másnap Peking kiviteli tilalmat rendelt el több olyan kritikus fém és ásványi anyag Egyesült Államokba történő kivitelére, amelyek mindegyike alapvető fontosságú a félvezetők és más csúcstechnológiai eszközök gyártásához. A kereskedelmi minisztérium közölte, hogy az ország többé nem szállít galliumot, germániumot, antimont és szuperkemény anyagokat Amerikába.

Az Nvidia vizsgálata a két ország közötti kereskedelmi feszültségek további fokozódásának tekinthető.

Az Nvidia továbbra is a világ második legnagyobb vállalata a maga 3,4 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával. Részvényei 188 százalékkal emelkedtek az elmúlt évhez képest.

Az Nvidia kínai csipeladásait azonban negatívan befolyásolják a tavaly érvénybe lépett amerikai exportkorlátozások. A vállalat azzal kerüli meg az szabályozási akadályokat, hogy a kínai piacokra szabja a csipeket. Ennek köszönhetően a kínai eladások az Nvidia teljes bevételének mintegy hatodát tették ki a legutóbbi negyedévben, ami növekedés az év elejihez képest – írja az Euronews.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.