BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Javuló kilátással ajánlja befektetésre az MVM-et a Fitch

A hitelminősítő a csütörtökön publikált riportban fenntartotta a befektetésre ajánlott BBB minősítését, emellett stabilra javította a besorolás eddigi negatív kilátását. Azzal indokolták a lépést, hogy a magyar szuverén BBB minősítés negatív kilátását is stabilra javította a hitelminősítő, továbbá az MVM pénzügyi helyzete is szilárd.

Felülvizsgálta az MVM Energetika Zrt. hitelminősítését a Fitch Ratings Ireland Limited – közölte a vállalat a tőzsde honlapján péntek reggel.

MVM
Az MVM székháza / Fotó: MVM

Szilárd az MVM pénzügyi helyzete

A hitelminősítő  a csütörtökön publikált riportban fenntartotta a befektetésre ajánlott BBB minősítését, emellett stabilra javította a besorolás eddigi negatív kilátását. A Fitch azzal indokolta a lépést, hogy a múlt pénteken a magyar szuverén BBB minősítés negatív kilátását is stabilra javította, továbbá az MVM pénzügyi helyzete is szilárd. A befektetésre ajánló hitelminősítés a vállalat hitelfelvétele, kötvénypiaci megítélése szempontjából fontos.

A Fitch kibocsátóra vonatkozó legfontosabb feltételezései a következők:

  • Az EBITDA és a működési cash flow termelése 2024–2026 között normalizálódik a 2023-as rekorderedményt követően.
  • 2024–2028 között átlagosan közel 600 milliárd forintos éves beruházásra kerül sor.
  • A fejlesztési capex a szén-dioxid-mentesítésre (széntüzelésű eszközök gázüzemű eszközökkel való helyettesítése), valamint a hálózati infrastruktúra fejlesztésére összpontosul. 
  • A részben hazai és uniós támogatásokból finanszírozott capex átlagosan évi 60 milliárd forint lesz 2024–2028 között.
  • A következő négy évben évente átlagosan 113 milliárd forint értékű akvizíció valósulhat meg.

A hitelminősítő kiemelte az MVM integrációját és üzleti diverzifikációját

A hitelminősítő szerint amúgy az MVM integrációja és üzleti diverzifikációja jobb, mint a – szintén állami irányítás alatt működő – régiós szektortársaié. A lengyel PGE, ENEA és a Tauron csak egy adott üzletágra összpontosít, például a villamosenergia-termelésre vagy -elosztásra, amellett jóval nagyobb a kitettségük a szén felé.

A bolgár BEH az üzleti diverzifikáció tekintetében jobban hasonlít az MVM-hez, mivel tevékenységei közé tartozik a villamosenergia-termelés és -szállítás, valamint a gázszállítás, -átvitel és -ellátás is, sőt még lignitbányászattal is foglalkozik. A BEH azonban a vállalatirányítás terén negatív irányban lóg ki a régiós csoportból, illetve alacsonyabb nála a pénzáramlás kiszámíthatósága is.

Az MVM mérlege és működő tőkéje ugyanakkor nagymértékben ki van téve a gázkészletek változásának, a szezonalitás és a gázárak változásai miatt. Ez az MVM tőkeáttételének a versenytársakénál nagyobb volatilitását eredményezi. Az MVM nettó adósságállománya és tőkeáttétele egyébként év végén jellemzően magasabb, mint év közben, amikor a gázkészletek még nincsenek feltöltve.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.