Nőtt a bejelentett csődök száma tavaly Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken publikált jelentése szerint. Az előzetes adatok alapján 2024 decemberében 13,8 százalékkal nőtt a németországi fizetésképtelenségi bejelentések száma az előző év azonos hónapjához képest. Az év egészében 16,8 százalékkal nőtt a csődbejelentések száma 2023-hoz képest.
Az eredményeknél figyelembe kell venni, hogy a kérelmek csak a csődbíróság első döntése után kerülnek be a statisztikába. Sok esetben a fizetésképtelenségi kérelem tényleges benyújtásának időpontja csaknem három hónappal korábbi. Októberben 2102 vállalati csőd bejelentéséről számoltak be a helyi csődbíróságok, ami 35,9 százalékkal haladja meg a 2023 októberit.
A csődbejelentések alapján 3,8 milliárd euróra tehetők a hitelezők kintlévőségei, szemben a tavaly októberi 1,6 milliárd euróval.
Ezek miatt kértek csődkérelmet a vállalatok:
Lejártak emellett azok a kivételes szabályok, amelyekkel az állam a koronavírus-járvány idején megpróbálta megakadályozni a csődhullámot.
A Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) vezető elemzője, Volker Treier egyértelmű figyelmeztető jelzésnek nevezte az októberi adatokat:
A vállalati fizetésképtelenségek októberben tíz éve a legmagasabb szintet érték el úgy, hogy már egy éve is erről számoltunk be.
A Creditreform hitelügynökség 22 400-ra, 2015 óta a legmagasabbra becsüli a tavaly fizetésképtelenséget jelentő vállalatok számát Németországban. Idén azonban a csődkérelmek elérhetik a 2009-es válságév csúcsát is, a több mint 32 ezer esetet.
A fizetésképtelenségi számok emelkedése a német gazdaságban végbemenő strukturális változások egyértelmű jele
– véli Christoph Niering, a németországi fizetésképtelenségi ügyintézők és vagyonkezelők szakmai szövetségének (VID) elnöke. „Számos ágazatban és a kulcsfontosságú iparágakban is egyidejűleg zajló felfordulást tapasztalunk” – teszi hozzá.
Ez a felfordulás 2025-ben is folytatódni fog, függetlenül attól, hogy mit hoz az új német kormány. Az új energiaforrásokra való áttérés és a piacváltás különösen problémás azokon a területeken, ahol egyes esetekben évtizedek óta túl keveset fektettek a fenntarthatóságba. „A vállalatoknál keletkezett hiányokat már nem lehet rövid távon kompenzálni” – mutatott rá Niering.
Újabb autóipari vállalatot ragadott magával a német csődhullám
Január 6-án fizetésképtelenségi eljárást kezdeményezett a vezetés. A szászországi Wheelscompany a legújabb autóipari vállalat, amely csődbe ment Németországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.