BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Intel: esésben az árfolyam – a gyenge kilátások beárnyékolják az új vezér terveit

Az amerikai csipgyártó nehéz helyzetben van, és egyelőre kérdéses, képes lesz-e utolérni a mesterséges intelligencia piacának élén járó riválisait. Több mint nyolc százalékkal estek az Intel részvényei, miután a vállalat gyenge negyedéves előrejelzései elnyomták az új vezérigazgató, Lip-Bu Tan ígéreteit a cég újjáélesztésére.

Az Intel részvényei pénteken több mint 8 százalékkal estek, miután a cég visszafogott árbevétel- és nyereségvárakozásai csalódást keltettek a befektetők körében. Ez elhomályosította az új vezérigazgató, Lip-Bu Tan lendületes terveit, aki megújulást ígér az évek óta küszködő vállalatnál – írta a Reuters.

Intel Booth at the 2025 Shanghai Auto Show
Több mint nyolc százalékkal estek az Intel részvényei, miután a vállalat gyenge negyedéves előrejelzései elnyomták az új vezérigazgató, Lip-Bu Tan ígéreteit a cég újjáélesztésére / Fotó: CFoto via AFP

Tan csütörtökön vázolta fel stratégiáját, amely szerint az Intel a mérnöki alapokhoz tér vissza, csökkenti a bürokráciát, és leépítésekkel próbál hatékonyabbá válni. A cél a vállalat innovációs kultúrájának visszaállítása, amelyet az elmúlt évek rossz döntései aláástak.

Az Evercore ISI elemzői szerint az Intel mérete miatt nehezen mozdítható meg gyorsan: 

Az Intel olyan nagy, hogy az irányváltása olyan, mint egy csatahajó fordítása – ezt nem lehet egy pillanat alatt megtenni.

Tan ugyanakkor továbbra is nagy hangsúlyt fektet a bérgyártási üzletágra, és nemrég a rivális TSMC vezérigazgatójával is találkozott, hogy esetleges együttműködésről egyeztessenek.

A cég szerint az első negyedévben a csipelőrendelések részben a vásárlói előrehozott beszerzéseknek köszönhetők. A növekvő amerikai–kínai vámfeszültségek miatt a vevők attól tartanak, hogy később nehezebbé válik a beszerzés. Ha Kína bizonyos amerikai importokra mentességet adna, az az Intel számára kedvező lehet – véli Ben Barringer, a Quilter Cheviot globális technológiai elemzője.

MI: az Intel egy elmulasztott lehetősége

Tan azt ígérte, hogy az Intel a meglévő termékek finomhangolásával próbál alkalmazkodni a mesterséges intelligencia (MI) trendjeihez, ám ezzel kapcsolatban több elemző is kételyeit fejezte ki. A Stifel elemzője, Ruben Roy szerint a cégnek gyorsan kellene racionalizálnia működését, ha be akarja hozni a lemaradását.

Történelmileg az Intel inkább startupok felvásárlásával próbált előretörni az MI területén, de ezek közül egyedül a Mobileye bizonyult sikeresnek, amelyet azóta le is választottak. „Az Intelnek saját megoldással kellett volna előállnia, nem pedig felvásárlásokkal próbálkoznia – de lekéste a lehetőséget” – mondta Anshel Sag, a Moor Insights & Strategy vezető elemzője.

A legnagyobb kihagyott ziccer az volt, hogy a cég nem tudta kihasználni az MI-csipek iránti robbanásszerű keresletet, így az Nvidia lényegében egyeduralkodóvá vált a szegmensben. 

Az Intelnek ráadásul nincs olyan GPU szellemi tulajdona, amely alapvető fontosságú az MI-munkafolyamatokhoz 

– tette hozzá Barringer.

Mindezek ellenére az Intel részvényei az idei évben eddig 7,2 százalékkal emelkedtek, miközben az Nvidia és az AMD közel 20 százalékos esést szenvedett el. Az Intel viszont magasabb 12 hónapos előretekintő árfolyam-nyereség aránnyal forog: 31,37-os szinten, szemben az Nvidia 22,70-os és az AMD 19,24-os értékével.

Brutális leépítésre készül az Intel

A csipipari óriás akár minden ötödik dolgozóját szélnek eresztheti. Az Intel lemaradt a mesterségesintelligencia-robbanásról, és eladásai évek óta csökkennek.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.