BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb rubelmilliárdokat költ Oroszország atomipari fejlesztésekre

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A jövő termonukleáris reaktorának teljes körű prototípusát ígéri 2030-ra a Roszatom legújabb hírlevelében.

Oroszország több mint 5 milliárd rubelt különít el a Berendezések, technológiák és tudományos kutatások fejlesztése az atomenergia területén az Orosz Föderációban nevű nemzeti programjának 2024-ig történő végrehajtására. További pénzeszközöket kíván a termonukleáris energia fejlesztésére irányítani – áll a Roszatom hírlevelében.


A program részeként a meglévő infrastruktúra korszerűsítését, valamint új kísérleti létesítmények, létesítmények kialakítását tervezik. Így a T-15MD tokamakot további fűtési rendszerekkel, diagnosztikával, adatgyűjtéssel és -feldolgozással, áramtermeléssel és egyéb elemekkel szerelik fel. (A tokamak Oroszország első kísérleti fúziós reaktora, amelyet 64 éve a moszkvai Kurcsatov Intézetben építettek meg. A T-15 MD ennek a legújabb változata, amely az oroszországi kutatásokon felül hozzájárul az ITER és a jövőbeli fúziós reaktorok optimális működési paramétereinek meghatározásához.)
A Roszatomhoz tartozó TRINITI 2030-ra egy újabb kísérleti tokamak megépítését tervezi, amely már jövő termonukleáris reaktorának teljes körű prototípusa lesz.

Tanulmányozza a plazma viselkedését kvázi-stacionárius, gyújtásközeli üzemmódokban, módszereket fejleszt további plazmafűtéshez, tüzelőanyag-ellátáshoz, takarótechnológiákhoz, valamint új, nagy neutronáramban működő diagnosztikát fejleszt, és alkalmazza a trícium technológiát.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.