A csiphiány nem csupán az autóipart sújtja, az áldozatok között vannak az okostelefonokat és a hálózati eszközöket gyártó cégek is, és persze néhány győztes sziluettje is kezd kirajzolódni.
Murányi Ernő
2021.03.30, 11:15
Megosztom a cikket
A globális félvezetőhiány szétzilálta a technológiafüggő iparágak alkatrészellátását, és számos érintett cég részvényárfolyamát is megperzselte. Az autóipari papírok például, amelyek nagyjából az év elejére érték el a járvány előtti szinteket, most az újra fellángoló pandémia és a csiphiány kettős szorításába kerültek. A Bloomberg World Auto Manufacturers Index (globális autóipari index) a január 25-én elért lokális csúcsához képest már 14 százalékos mínuszban van.
Az okostelefon-gyártók papírjait eddig kevésbé viselte meg a csiphiány. A jelenségről még tavaly novemberben az elsők között beszámoló Apple részvényei például azóta 5 százalékkal drágultak.
Fotó: Shutterstock
A kínai Xiaomi viszont, amely csütörtökön referált a következő néhány negyedévet érintő gondokról, 4,4 százalékkal gyengült.
A fogyasztói elektronikai termékeket előállító cégek a piaci zavarokra hivatkozva ugyanakkor most végre árat emelhetnek – mondta a Bloombergnek Neil Campling, a Mirabaud Securities elemzője. Ebben az ágazatban nem gyengülnek a részvényárfolyamok, mert eleve hatalmas a kereslet a termékeik iránt – tette hozzá. Jó példa a Lenovo, amelynek kurzusa augusztus óta megduplázódott, holott éppen akkor derült ki, hogy a félvezető-beszerzés akadozása miatt csökkent a cég profitrátája.
A Sony februárban adta hírül, hogy az alkatrészellátás szűk keresztmetszete miatt nem tud elég játékkonzolt piacra dobni. Ennek ellenére a részvényei 21 éves rekordot értek el a múlt hónapban, bár március végére már ahhoz képest 8 százalékot veszítettek értékükből. A Samsung csipgyártó divíziója ugyan profitál az extra keresletből, ám a cégnek el kellett halasztania az új Galaxy Note okostelefon piaci bevezetését. A hálózatieszköz-gyártókhoz is begyűrűzött a krízis. A kínai DigiTimes szakmai hírportál írta, hogy a beszállítók a termékekhez szükséges processzorok szállítási határidejét 50 hétre növelték.
Ellentmondásos a csipgyártók helyzete is. Janardan Menon, a Liberum Capital elemzője úgy véli, nagyon erős lesz ezeknél a cégeknél az első negyedév.
A részvényárfolyamok viszont várhatóan ezután sem törnek ki – folytatta Menon –, mivel a piacon sokan már a félvezetőipar ciklikus fellendülésének végét borítékolják. Európában az Infineon 12 százalékkal drágult az év eleje óta. Az Egyesült Államokban a Philadelphia Félvezetőszektor Index 11, a Texas Instruments 15 százalékkal emelkedett. A tajvani TSMC kurzusa idén 11 százalékkal hízott, de éves csúcsához képest már 12 százalékkal gyengült. Az igazi nyertesek viszont a félvezetők előállításához szükséges berendezések, felszerelések beszállítói, hiszen az Inteltől a kínai SMIC-ig egyre-másra jelentik be a gyártók az új beruházásokat, a csipgyártás bővítését. Az elmúlt hat hónapban a kaliforniai Applied Materials és Lam Research papírjai 100, illetve 77, míg a holland ASML Holding részvényei 74 százalékkal száguldottak.
A Renesasnél még nagyobb a gond
A japán Renesas csipgyártó cég nakai telephelyén pusztító tűzvész következtében – az első felmérés eredményével szemben – a leégett üzemben nem egy hónapig, hanem jóval azon túl is állhat a termelés – írta a japán Nikkei gazdasági hírportál. A haváriában ugyanis nem 11, hanem 17 gépsor rongálódott meg. A Renesas szállítja a globális autóiparnak a beépített mikrovezérlőegységek 30 százalékát, az érintett üzem kétharmad részben autógyáraknak termelt. | VG
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.