Január 20-án megkezdődtek a kamatfizetések a lejáró Prémium Magyar Állampapírok után. A kormány idén összesen 1700 milliárd forint fizet ki az állampapírral rendelkező ügyfeleknek, kamatok formájában. Ebből 1300 milliárd forint a PMÁP-sorozatokhoz kapcsolódik. Csak az első fél évben több mint 1200 milliárd forintnyi likviditás jelenik meg így a hazai megtakarítók zsebében.
Az egyik legnagyobb kérdés, hogy mihez kezdenek a megtakarítók a több száz milliárd forintnyi összeggel. A Prémium Magyar Állampapírok hozama ugyanis a tavalyi alacsony infláció következtében jelentősen, 13,9 százalékponttal visszaesik. Így a termék a legvonzóbb kamatozású lakossági államkötvényből a legalacsonyabb kamatozásúvá válik. Ennek tükrében nem lenne meglepő, ha a befektetők jelentős része visszaváltaná állampapírjait, és új vételek után nézne a piacon.
Bár a PMÁP-hozamok szintje jelentősen, 3,95–5,2 százalék közé esik, a kötvénypiac ettől függetlenül nem veszítette el vonzerejét. A további alternatívák közül kiemelhető a Fix Magyar Állampapír vagy a Bónusz Magyar Állampapír. A befektetők ugyanakkor a Kincstári Takarékjegyek, a vállalati kötvények és a kötvényalapok háza táján is szétnézhetnek.
További opció lehet a tőzsdei befektetés, szakértők szerint ugyanis még mindig olcsónak számít az elmúlt két évben 30 százalék körüli hozamot produkáló Budapesti Értéktőzsde. De a bankbetétek és az ingatlanpiac is profitálhat az állampapírokból érkező milliárdokból. Nem beszélve az egyéb vásárlási célokról, ugyanis a felmérések szerint az érintettek 40 százaléka inkább nem újra befektetné, hanem elköltené a hozzájuk érkező összegeket.
A Prémium Magyar Állampapírokból kiáramló milliárdokról Helyzetkép című műsorunkban számoltunk be részletesen.
A Helyzetkép korábbi adásait itt érhetik el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.