Zárjegy és eredetigazolás nélküli cigarettákat körülbelül 850 millió forint értékben foglalt le idén a vám- és pénzügyőrség, ebből mintegy 2-300 millió értékben a keleti határszélen -- tájékoztatta a Világgazdaságot Sipos Jenő őrnagy, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának szóvivője. Erre a határszélre általában a kisebb tételek jellemzők, de előfordulnak 20-30 milliós értékű szállítmányok is. Erre volt példa a tegnapi felderítés is, feltehetőleg Ukrajnából származó, több mint 26 millió forint értékű, közel 4800 karton Super King márkájú csempészcigarettát találtak a határőrök az MTI értesülése szerint. Az illegális szállítmányok forgalmazói szervezett bűnözői körök, az árut aluljárókban, kiskereskedelmi boltokban értékesítik -- mondta a VPOP szóvivője. Az utóbbi hetekben Budapesten, Pest megyében és Győr-Moson-Sopron megyében találtak illegális lerakatokat a pénzügyőrök.
A magyar dohányipari termékek feketepiaca 1995--96-ban élte virágkorát, amikor a többszöri és jelentős adóemelés miatt a feketepiacon évente 3-4 milliárd szál került forgalomba. Ez a mennyiség a piac 20 százalékát tette ki. 1998-ban a jövedéki adótörvény bevezetésével párosuló szigorúbb ellenőrzési rendszer -- amelyet a vám- és pénzügyőrség foganatosított -- a feketepiac visszaesését eredményezte, a gazdasági környezet pedig kiszámíthatóbbá vált. Az elmúlt három évben a legális piac nagysága stabilizálódott, 22-23 milliárd szál körül alakult, a feketepiac kínálata pedig 2 milliárd szálra esett vissza -- fejtegette a Magyar Dohányipari Szövetség elnöke, Patai András. Az elmúlt két évben azonban az inflációt meghaladó adóemelések következtében -- amelyek nem igazodnak a fizetőképes keresetek növekedéséhez -- a dohányáruk feketepiaca erősödött, Magyarország továbbra is cél- és tranzitország egyszerre. Nem annyira a nyugati márkák dominálnak a feketepiacon, a csempészáruknak mindössze a 15-20 százalékát teszik ki. Ezeknél jóval nagyobb a részesedésük az olyan márkaneveknek, mint például a Magnum, amely dobozonként 100 forint körüli áron kel el. Ezek jelentenek igazi konkurenciát a hazai termékeknek, kereslet ugyanis van rájuk, megéri becsempészni. Így viszont kissé az illegális piac felé mozdul el a kereslet. Míg tavaly 22,7 milliárd szálat értékesítettek Magyarországon legálisan, addig az idén 21,5 milliárd körül alakul a piac.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.