BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ötszáz gépet foglaltak le az Egisnél

Ötszáz, irodai használatú számítógépet foglalt le a rendőrség az Egis Gyógyszergyár Rt.-nél. A vállalat szerint a gépeken futó programok jogtiszták, ez be is bizonyosodik majd az eljárásban. A BSA arra számít, hogy megszaporodik az olyan esetek száma, amikor elbocsátott alkalmazottak vagy konkurensek jelentenek fel egyes cégeket.

Igazságügyi szakértők vizsgálják az Egis Gyórgyszergyár Rt.-nél szerda délben kezdődött, 12 órán át tartó házkutatás során lefoglalt mintegy ötszáz számítógépet. A rendőrség ismeretlen tettes ellen szerzői és szomszédos jogok megsértése miatt folytat nyomozást, a személyi felelősség megállapítására akkor kerülhet sor, ha a szakértők igazolják az illegális szoftverhasználatra vonatkozó gyanút. Az eljárást megalapozó információkról a rendőrség nem ad tájékoztatást.
A lefoglalt berendezések a cég teljes számítógépparkjának mintegy harminc százalékát teszik ki -- mondta el a Világgazdaságnak Marosffy László gazdasági igazgató. A gépek irodai használatúak, nincs köztük olyan, amely a gyártáshoz kapcsolódna. A vállalat életében fennakadást nem okoz a gépek hiánya, a cég informatikusai más területekről átcsoportosítással pótolták a legfontosabb berendezéseket. Marosffy László hangsúlyozta: az eset sem a cég termelésére, sem forgalmára és nyereségére semmilyen hatást nem gyakorol. Az Egis álláspontja szerint valamennyi, a cégnél használt szoftver jogtiszta, ez várakozásuk szerint a rendőrségi eljárás során is bebizonyosodik. Egy esetleges későbbi kártérítési igénnyel azonban még nem foglalkoztak. Marosffy László nem kívánt konkrét összeget vagy nagyságrendet megjelölni arra vonatkozóan, mennyit költöttek az utóbbi években számítógépprogramok beszerzésére, mint mondta, annyit, amennyi egy ekkora cég esetében szükséges.
Az Egis is azon mintegy hatezer cég között van, amelyhez a BSA (Business Software Alliance) levélben fordult, tegyék lehetővé szoftvereik legális voltának vizsgálatát. A levélre a cégek háromnegyede -- köztük az Egis -- nem válaszolt: ezt a BSA közelmúltban tartott sajtótájékoztatóján az egyesület vezetői "informatívnak" minősítették.
A BSA semmiféle lépést nem tett a levelét megválaszolatlanul hagyó cégekkel szemben, az Egis elleni eljárásról a rendőrségtől szereztek tudomást -- szögezte le lapunknak Ormós Zoltán, az egyesület jogásza. Hangsúlyozta: az évente ezres nagyságrendű illegális szoftverek miatt indított eljárás közül alig néhány százalék mögött áll a BSA. Hozzátette: várakozásaik szerint, miután az elmúlt időszakban ismét sikerült a közfigyelmet jobban ráirányítaniuk a témára, megszaporodhat viszont az olyan esetek száma, amikor egy elbocsátott alkalmazott vagy egy konkurens vállalkozás jelzi a hatóságoknak, ha egy cégnél illegális szoftvereket használnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.