BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A könyvvizsgálók már "fizetnek"

A könyvvizsgáló cégek biztosítása és az érintett társaságok vagyona sem szolgál fedezetül arra az esetre, ha a Postabank tulajdonosai által indított keresetben a bíróság helyt ad a pénzintézet volt ellenőreivel szembeni, százmilliárd forintra becsült kártérítésnek. A összeg nemzetközi összehasonlításban is jelentős, de nem példa nélküli.

Bárhogyan is döntsön a bíróság a Postabank három volt könyvvizsgálója, a Deloitte & Touche Kft., az Arthur Andersen (AA) Kft. és a Prudentia Kft. ellen indított perben, az biztosra vehető: a cégeknek maga az eljárás komoly veszteséget okoz. A társaságoknak szakmai és üzleti hitelük megkérdőjelezése mellett várhatóan már a következő évben szembe kell nézniük azzal, hogy -- a feltehetőleg több évig húzódó, kockázatos kimenetelű eljárás miatt -- jelentősen felemelik biztosítási díjaikat.
A perbe fogott, Magyarországon kft.-ként bejegyzett cégek esetleges elmarasztalásuk, illetve kártérítési kötelezettségük megállapítása esetén sem tudnának százmilliárd forintot kifizetni, s erre biztosításuk sem nyújt fedezetet. Így amennyiben az állam követelésének alapját és jelenlegi becsült mértékét jogosnak találná a bíróság, a könyvvizsgáló cégek előtt két lehetőség áll: a felszámolási eljárás, vagy -- a két multi esetében -- a nemzetközi anyacég helytállása.
A magyar törvények szerint alapvetően Magyarországon kell megkötni a könyvvizsgáló cégek itteni tevékenységére vonatkozó biztosítást. A könyvvizsgáló cégek felelősségbiztosítását évente néhány tíz-, esetleg százmillió forint kár/év körüli limitre kötik -- mondta lapunknak Déri Katalin, a Hungária Biztosító (HB) főosztályvezetője. Hangsúlyozta: az összegtől egyes cégek és biztosítók akár jelentős mértékben is eltérhetnek. Mindemellett multinacionális vállalatok esetében az anyacég biztosítása kiterjedhet magyarországi leányvállalatára is.
A könyvvizsgálók kötelező egyéni felelősségbiztosításának piacán vezető HB-nál "néhány esetben, sokkal kisebb ügyekben" fordult elő, hogy a biztosítónak helyt kellett állnia könyvvizsgálók okozta kárért -- mondta Déri Katalin. Peren kívüli egyezség esetén akkor fizet a biztosító, ha az egyezség megkötésében részt vett, vagy azt egyébként elfogadta.
A külföldi tapasztalatok azt mutatják, hogy amennyiben a perbe fogott cégek úgy érzik, van esély elmarasztalásukra, keresik a peren kívüli egyezség lehetőségét. Ez elsősorban az USA-ban jellemző, ahol az eredetileg követelt összegen felül kiszabható büntető kártérítés mértéke a perérték nagyságrendjével vetekszik -- vélik jogi szakértők.
A magyar kártérítési jog jellemzője: ha megállapítást nyer, hogy a veszteségekért ugyan nem kizárólag a könyvvizsgálók, de -- akár eltérő mértékben és kisebb részben -- ők is felelősséggel tartoznak, a bíróság az egész kár megfizetésére egyetemlegesen őket kötelezheti. Így a jogi szakértők szerint a könyvvizsgálóknak -- amennyiben akár kismértékben is, de megalapozottnak látják a keresetet -- érdeke lehet a peren kívüli megállapodás.
Ha erre nem kerül sor, a bíróság -- eljárása során -- először a felelősség kérdését hivatott vizsgálni. Ezzel kapcsolatban mindhárom érintett társaság értetlenségének adott hangot. Információink szerint erre leginkább az Arthur Andersennek volt alapja: a másik két céggel szemben nem voltak a banknak választott könnyvvizsgálói, így a jelentésüket csak a menedzsmentnek adhatták át, hiszen nem volt felhatalmazásuk annak nyilvánosságra hozatalára. Az 1996-os IAS (nemzetközi számviteli standard) szerint készített pénzügyi kimutatásokra vonatkozó könyvvizsgálati jelentés -- amelyet eddig elvileg csak a bank vezetése láthatott, ám per esetén a tárgyalási anyag része lesz -- információink szerint leszögezte: a vállalkozás folytathatósága megkérdőjelezhető, a Postabanknál tőkebevonás szükséges a csődveszély elkerüléséhez. Részint ezen kitételeknek volt köszönhető, hogy az AA nem kapott újabb megbízást a következő évi könyvvizsgálatokra. Az állam keresetének egyik alaptézise ugyanakkor az, hogy a tulajdonosok azáltal szenvedték el a kárt, hogy a könyvvizsgálók jelentése nem megfelelően tárta fel a bank helyzetét, illetve nem tettek meg mindent annak érdekében, hogy -- akár a közgyűlés összehívásának kezdeményezésével, akár a felügyeleti szervek figyelmeztetésével -- tájékoztassák a tulajdonosokat a kialakult helyzetről.
A könyvvizsgálók elleni perek száma és értéke ugrásszerűen nőtt az elmúlt 15 évben -- előbb az USA-ban, majd Európában is. A magyar kártérítési jogban eddig példa nélküli összeg nemzetközi összehasonlításban is igen magasnak számít, de nem egyedülálló. Az Ernst & Young 1992-ben az USA-ban beleegyezett: 400 millió dollárt fizet különböző kormányügynökségeknek, hogy rendezze a takarékpénztárak és hitelintézetek auditjaiból eredő követeléseket. Az elsőfokú bíróság által az irreálisan magas kártérítés miatt megváltoztatott ítéletben egy arizonai esküdtszék 338 millió dolláros kártérítést ítélt meg a Price Waterhouse-zal szemben egy vevő javára, aki a Standard Charter Bankot a hamis pénzügyi jelentésekben állítólagosan megbízva vette meg, s a bankot végül 123 millió dolláros veszteséggel adta el.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.