BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre népszerűbbek a világörökségi helyszínek

Újabb négy magyarországi helyszín vár a világörökség része cím odaítélésére, ami óriási lehetőségeket rejt magában, mert a "világörökség-turizmus" napjainkra az egyik legjövedelmezőbb idegenforgalmi ágazattá vált világszerte. A cím értékét tovább növelheti, hogy az UNESCO Világörökség Bizottsága a helyszínek számának korlátozására törekszik, aminek érdekében decembertől kétéves jelentkezési moratóriumot vezetett be.

A tokaji borvidék, a visegrádi fellegvár és környéke, valamint a budapesti meglévő örökséget kiegészítő Andrássy út december végi jelölésével négyre nőtt a világörökség címre jelentkező magyarországi helyszínek száma, amelyek közül a Fertő tó és környékének bejegyzéséről az UNESCO még ez évben dönt. Erre Magyarország Ausztriával közösen nyújtott be pályázatot -- mondta Visy Zsolt, a Világörökség Nemzeti Bizottság (VNB) elnöke.
A világörökség részévé nyilvánítás csak a védett értékek veszélybe kerülése esetén jár együtt anyagi támogatással, s kötelezettségeket is jelent az érintett országnak, azonban az ezzel járó haszon óriási, hiszen a "világörökség-turizmus" napjainkra az egyik legnagyobb és legjövedelmezőbb idegenforgalmi ágazattá vált világszerte -- közölte Tardy János, a VNB természeti-táji örökségek albizottságának vezetője, aki szerint a cím elnyerésével olyan ingyenes reklámozási lehetőséghez jutnak az egyes helyszínek, amelyet Magyarország egyébként nem tudna finanszírozni.
A címet az eddigiekhez képest is felértékelheti, hogy az UNESCO egyre erősebben törekszik arra, hogy valamilyen formában korlátozza az odaítélt címek számát, s kiegyenlítse az egyes földrészek és országok között fennálló aránytalanságokat -- fogalmazott Tardy János. Az UNESCO Világörökség Bizottságának döntése értelmében a -- tavaly decemberben lejárt -- legutóbbi jelentkezési határidőt kétéves beadási moratórium követi, amelyet a szervezet az újabb döntésekre érvényes eljárások és szabályok kidolgozására használ fel.
A címet már korábban elnyert hat magyarországi helyszín tavaly különböző címeken összesen 200 millió forint állami támogatásban részesült. Ez az összeg az idén jelentősen növekedhet, ha az érintett tárcáknak sikerül megállapodniuk egy közös alap létrehozásáról, amelyből a világörökségi helyszíneket támogatnák -- mondta Visy Zsolt, aki szerint az alapba a kulturális, a környezetvédelmi, a földművelésügyi, valamint a gazdasági tárca egyaránt 140-140 millió forintot adna össze.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.