Súlyos jogszabálysértés miatt hatályon kívül helyezte a Fővárosi Bíróság azt az APEH-határozatot, amely utólag megfosztotta a Gyermekrák Alapítványt a személyi jövedelemadó egy százalékából 1999-ben befolyt 102 millió forintos adománytól. Az igazságszolgáltató fórum egyúttal közölte: nem kizárt, hogy a bíróság az Alkotmánybírósághoz fordul az alapítvány által sérelmezett másik ügyben, amelyben már ki sem fizették a szervezet számára tavaly összegyűlt 134 millió forintot.
Az 1997-ben bejegyzett, 1998-ban kiemelten közhasznú szervezetté alakult alapítvány 1999-ben indított először kampányt a személyi jövedelemadó egy százalékának megszerzéséért. Az ekként összejött 102 millió forintra az adóhatóság elfogadta jogosultságukat, és át is utalta az összeget. Utóbb azonban a hivatal egy "felülellenőrzés" során másként foglalt állást, és felszólította a szervezetet, hogy fizesse vissza a pénzt. A törvény szerint ugyanis magánalapítványnak -- így a Gyermekrák Alapítványnak is -- csak három év várakozási idő után utalhatják át adójuk egy százalékát az emberek. Erre figyelemmel a szervezet számára 2000-ben összegyűlt 134 millió forintot már nem is fizették ki.
Az alapítvány a határozatok ellen bírósághoz fordult. Elsősorban azzal érvelt, hogy 1999-ben, az adomány kiutalása előtt a hivatalnak vizsgálnia kellett a feltételeket. A szervezet számára kedvező döntést, illetve az átutalást követően, 11 hónappal később, a hivatal már nem volt jogosult másik határozat meghozatalára. Az eljárási szabálysértés mellett az adójukkal rendelkezők jogait is sérti az intézkedés -- fejtették ki az alapítvány képviselői a tegnapi tárgyaláson. Felhívták a figyelmet arra is, hogy az adótörvény nem rendelkezik pontosan arról, melyik alapítványhoz sorolható a kiemelten közhasznú szervezet. Álláspontjuk szerint közalapítványként tevékenykednek, és azzal azonos státus illeti meg szervezetüket, tehát már egy év után jogosultak az adományra.
A bíróság tegnapi végzésének indokolásában rámutatott arra, hogy a vitatott adóhatározat azért súlyosan jogszabálysértő, mert nem tűnik ki belőle, hogy megelőzte egy másik -- egyébként merőben ellentétes -- döntés. Arra sem ad választ -- hangzott el --, hogy miért kellett 11 hónappal később újravizsgálni az ügyet.
A végzés a Legfelsőbb Bíróság előtt megtámadható.
A különválasztott 2000. évi ügyben 15 napon belül határoz a Fővárosi Bíróság: érdemben dönt, vagy az Alkotmánybírósághoz fordul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.