BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kizárták a lázadókat

A kormányszóvivői értékelés szerint semmilyen hatással nincs a kabinet munkájára, hogy az FKGP frakciója kizárta soraiból Csúcs Lászlót, akit további négy képviselőtársa is követett a függetlenek közé. Egyelőre kérdéses, hogy az országos vezetőség Torgyán József pozícióit megerősítő döntései hozzájárulhatnak-e az elnök szándékainak megfelelő módon egységes kisgazdapárt megteremtéséhez.

A márciusi dabasi időközi országgyűlési választásokig hétfős parlamenti többséggel számolhatnak a koalíciós pártok az FKGP vezető testületeinek tegnapi döntései után. A jelenleg 385 képviselőt számláló parlamentben 193 szavazatot kell biztosítani az egyszerű többséghez, s a Fidesz, az FKGP és az MDF frakciói ez idő szerint kereken 200 taggal bírnak. A függetlenek száma 13-ra gyarapodott, s ezzel "megelőzték" a MIÉP-et. A csökkenő koalíciós többség nem feltétlenül veszélyezteti a kormányzás stabilitását, mivel a függetlenek nagyobb része eddig is általában támogatta a kabinet előterjesztéseit, s ezt a szándékát jelezte az FKGP-ből távozók nevében Molnár Róbert volt kisgazda főtitkárhelyettes is. Emellett az is tény, hogy a parlamenti döntések zöméhez a jelen lévő képviselők felének támogatása szükséges, aminek biztosítása az esetek elsöprő részében nem okozott gondot a koalíciónak. Azt viszont egyelőre nem tudni, átrendezné-e a parlamenti erőviszonyokat, ha -- a kötelező hat hónapos moratórium után -- a kisgazdafrakcióból kizártak megpróbálkoznak a hetedik, a függetlenekből álló képviselőcsoport létrehozásával.
Tekintettel arra, hogy az FKGP frakciójából távozott képviselők többször kijelentették, továbbra is támogatják a koalíció politikáját, a döntés semmilyen hatást nem gyakorol a kormányzati stabilitásra -- nyilatkozta a Világgazdaságnak Borókai Gábor. A kormányszóvivő megerősítette korábbi kijelentését: a miniszterelnök és az agrárminiszter sem kezdeményezett ez ideig négyszemközti konzultációt.
Torgyán Józsefnek azzal a kijelentésével kapcsolatban, amely szerint "jó lenne, ha a polgári titkosszolgálatokat kisgazda miniszter irányíthatná", Borókai Gábor azt mondta: ez a kérdés ez ideig egyáltalán nem merült fel. Egy ilyen felvetés egyébként a Fidesz és az FKGP közötti koalíciós szerződés felülvizsgálatát jelentené, hiszen a dokumentum egyenként rögzíti a Fidesz, valamint az FKGP irányítása alá tartozó tárcákat és miniszteri posztokat.
Az FKGP országos elnökségéből, megyei elnökeiből és parlamenti képviselőiből álló országos vezetőség Torgyán József kezdeményezésére összehívott ülésének elején tett javaslatot Csúcs László frakcióból történő kizárására Bánk Attila frakcióvezető, s a képviselőcsoport vita nélkül szavazott a felvetésről. Csúcs László elmondása szerint az együttes ülés miatt ellenőrizhetetlen volt a szavazás korrektsége, s annak "ellenpróbáját" sem tartották meg. Miután a politikust Torgyán József felszólította a terem elhagyására, a pénteken kiadott "szolidaritási nyilatkozat" aláírói bejelentették kilépésüket a frakcióból. Kiszely Katalin, Lányi Zsolt, Molnár Róbert és Pápai Mihály kilépését a képviselőcsoport egyhangúlag tudomásul vette -- jelentette be az ülés után Bánk Attila. Torgyán József ezzel kapcsolatban azt állította: az önként kilépőkre -- Pápai Mihály kivételével -- vonatkozóan is elkészült a kizárást indítványozó előterjesztés. Az országos vezetőség határozatban szólította fel a kizárt, illetve kilépett képviselőket mandátumuk visszaadására, ám ezt a szabad mandátum elvével élve mindannyian elutasítják.
A frakcióból kilépett képviselők ellen párttagságuk felfüggesztésével fegyelmi eljárás indult -- számolt be Torgyán József, aki szerint a kilépők "kétségbevonhatatlanná tették azt a tényt, hogy semmi közösséget nem éreznek a kisgazda szellemiséggel". "Most megmutathatják oroszlánkörmeiket, ehhez sok sikert kívánok" -- mondta még az elnök.
Az FKGP képviselőcsoportja határozott vezetésének megerősítéséről is. Az országos elnökség gödi ajánlásával szemben frakcióvezető-helyettes maradhatott Horváth Béla és Várhelyi András, miközben elsősorban vidéki politikusokat választottak további helyetteseknek: így Dán Jánost, Czira Szabolcsot, Hegedűs Mihályt és Zsikla Győzőt. Szentgyörgyvölgyi Péter a frakció általános vezetőhelyettese lett. Döntés született a távozó képviselők országgyűlési tisztségei újraosztásáról is. A honvédelmi bizottság elnökének Lányi Zsolt helyére Simon Miklóst, a költségvetési bizottsági alelnöki posztra Csúcs László utódának Balogh Gyulát, a parlament jegyzőjének pedig Molnár Róbert helyett Boda Ilonát jelölik a kisgazdák. Torgyán József ezekkel kapcsolatban annyit mondott: azok, akik az Országgyűlésben esetleg nem támogatják a kisgazdaindítványokat, a parlamenti demokráciával fordulnak szembe.
Az országos vezetőség fenti döntései nyilvánvalóan megerősítették Torgyán József pozícióit, az azonban még nem világos, hogy mindez hozzájárul-e az elnök által szorgalmazott egységes kisgazdapárt megteremtéséhez. Nem tudni azt sem, hogy a határozatok és azok következményei segíthetik-e az FKGP népszerűségének esetleges növekedését. Csúcs László tegnap lapunknak azt mondta: a Torgyán József leváltásáért indított mozgalom folytatódik, s szerinte az elnök az általa kierőszakolt döntésekkel csak "olajat öntött a tűzre".

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.