BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Negatív az MTV vagyona

Szinte bizonyos, hogy a megállíthatatlan nézettségcsökkenés miatt távozik posztjáról a Magyar Televízió (MTV) Rt. elnöke. Információnk szerint ezenkívül az MTV "vagyona" akár mínusz egymilliárd forint is lehet. A vagyonvesztés egyik okaként a drága, "politikai" megrendelésű műsorokat említik.

Csak a módja és időpontja kérdéses Szabó László Zsolt távozásának, miután a kormányfő bizalmának elvesztését információnk szerint tudatták az MTV elnökével. Valószínű, hogy önkéntes távozásra kívánják rábírni őt, előtte azonban kineveztetnek egy alelnököt, aki az átmeneti időben vezeti a társaságot. Egyértelműnek tűnik, hogy az egyetlen alelnök, Szenes Andrea nem kaphat vezető szerepet. Borókai Gábor kormányszóvivő megerősítette, hogy a múlt héten járt nála Szabó, de állítása szerint csak az e hét eleji miniszterelnöki interjú lebonyolításáról esett szó közöttük.
Lapunk információi alapján siralmasnak nevezhető a köztévé helyzete. Immár tíz százalék alatti nézettsége megállíthatatlanul esik, kereskedelmi bevételei pedig tavaly -- úgy tudjuk -- nem érték el a kétmilliárd forintot a tervezett több mint négymilliárddal szemben. A 2000. évi működési veszteség elérheti a 11 milliárd forintot -- nullszaldó körül tervezték --, összes tartozása ennek közel duplája. Az MTV "vagyona" mára akár mínusz egymilliárd is lehet. A társaság alaptőkéjét az elmúlt másfél évben két lépésben 16-ról 1,2 milliárdra már leszállították.
Ez a választások közeledtével már a kormány érdekeivel ellentétes, mert az MTV "politikai üzenőképessége" igen csekély, a kormány számára fontos műsorok nézettsége főműsoridőben alig öt százalék körüli. rbán Viktor szerdai rádióinterjújában maga is irányítási problémákról beszélt az MTV kapcsán, szavaiból kihallható volt elégedetlensége a társasággal szemben.
A parlament döntésével az idén ugyan elengedik az MTV 9,5 milliárd forintnyi köztartozását, ám a bevételek és kiadások közti óriási különbség folyamatosan újratermeli a hiányt. Ennek egyik oka, hogy a tavaly befejezett ezerfős létszámcsökkentés mindössze tíz százalék bérköltség-megtakarítást eredményezett, mert sorra vettek fel magas javadalmazású vezetőket.
Nem változott az a gyakorlat -- mondta el egy MTV-s --, hogy a viszonylag olcsón beszerezhető filmek helyett műsorok tucatjaira adnak folyamatosan külső gyártási megbízást, amelyek összköltsége több milliárd forint. Az információnk szerint darabonként átlagosan öt mozifilm árából előállított produkciók nézettsége igen csekély, ám ezek egy része nem volt megspórolható, mert politikai kötődésű készítőiknek "ki kellett adni" a megbízást.
Az MTV-vel szemben eddig 40 felszámolási kérelmet nyújtottak be -- tudtuk meg a Fővárosi Bíróságon. Tizenhárom megszűnt -- általában megegyezéssel, az MTV "csepegtetett" törlesztésével --, négy másodfokon a Legfelsőbb Bíróságon van, 23 eljárás zajlik. Vagyis az MTV eddig elkerülte a fizetésképtelenség jogerős kimondását és felszámolóbiztos kijelölését. Az utolsó végzést decemberben hozta az elsőfokú bíróság.
Szabó László Zsolt nem kívánt megszólalni. Szóvivője azt közölte: jelenleg nincs mondanivalójuk. A tulajdonosi jogokat gyakorló kuratórium elnöke, Bakó Lajos lapzártánkig nem állt rendelkezésünkre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.