BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lazulnak a természetvédelmi előírások

Az Európai Unió szabályozásánál szigorúbb magyar természetvédelmi előírások az ország csatlakozását követően is életben maradhatnak, s az integráció komoly anyagi támogatást is jelenthet a forráshiányos területnek. A WWF Magyarország igazgatóhelyettese szerint azonban a természeti értékeket veszélyeztetheti, ha az integráció a mezőgazdasági termelés túlzott intenzifikálásával jár együtt.

A magyarországi természetvédelmi jogszabályok részletesebbek és átfogóbbak az uniós rendelkezéseknél, de a közösség lehetővé teszi, hogy a tagállamok szigorúbb szabályokat alkalmazzanak saját területükön, ezért nem fenyeget az a veszély, hogy a csatlakozás a hazai természetvédelmi előírások fellazulásával jár együtt -- mondta Demeter András, a Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) Természetvédelmi Hivatalának főosztályvezetője.
Bár a tárgyalások még nem zárultak le, de valószínűnek tűnik, hogy a csatlakozással egy időben több tucat olyan veszélyeztetett magyarországi növény- és állatfaj kerülhet fel a közösségi jelentőségű fajok listájára, amelyek kizárólag a Kárpát-medencében fordulnak elő. Ez jelentős forrásokat nyithat meg a hazai természetvédelem számára, mert a listán szereplő fajok megóvásához az EU anyagilag is hozzájárul. A KöM főosztályvezetője elmondta, hogy a közösségben a területfejlesztési, a strukturális, valamint az agrár-környezetvédelmi alapból lehet természetvédelmi célokat finanszírozni, s a támogatásokat a csatlakozás után a 2004-ig kiépítendő Natura 2000 hálózathoz tartozó védett területek használhatják majd fel.
A támogatások bővülése ellenére a hazai természetvédelmi értékeket veszélyeztetheti, ha az uniós integráció s a közösségi agrárpolitika a mezőgazdasági termelés túlzott intenzifikálásával jár együtt -- mondta Márkus Ferenc, a WWF Magyarország természetvédelmi ügyekért felelős igazgatóhelyettese, aki szerint a csatlakozás után nagyarányú fejlesztések várhatók a magyarországi mezőgazdaságban. A természetes élőhelyek megőrzésében kulcsfontosságú extenzív gazdálkodást -- a WWF Magyarország igazgatóhelyettese szerint -- csak úgy lehet fenntartani, ha a mezőgazdaságba áramló pénznek legalább 15-20 százalékát agrár-környezetvédelmi célokra használnák fel, azonban jelenleg ennek csak töredékét lehet a természetvédelmi szempontokat is figyelembe vevő mezőgazdasági programokra fordítani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.