BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Torgyán a nagyvilágban

Legutóbbi dél-amerikai körútján Torgyán József -- többek között -- magyar cseresznyét ígért a chileieknek és a kokainprobléma megoldását a kolumbiaiaknak. Miközben az agrárminiszter itthon az FKGP-ben tesz rendet, kész a világ általa meglátogatott országainak gondjait is orvosolni.

"Az általunk elhatározott irányba halad az EU, ami számomra megnyugtató és megtisztelő" -- jelentette ki Torgyán József hét végi berlini látogatását követően. Az agrárminiszter nemcsak az integrációs folyamatok menetét szabja meg, hanem a nagyvilág általa meglátogatott országainak égető problémáira is hajlamos gyógyírt találni. Kéthetes dél-amerikai körútja során egyebek mellett a kolumbiai "kábítószeripar" felszámolására tett javaslatot. Eszerint az ország egy kiválasztott régiójában magyar szakértők honosíthatnák meg a magyar kertészetet és állattenyésztést, megteremtve ezzel a kokatermesztés alternatíváját.
A kisgazda pártelnök gyakorlatilag minden útján előáll valamilyen új ötlettel -- derül ki 2000. évi úti beszámolóiból. Tavaly januárban Tiranában került szóba a csöpögtető öntözéses rendszer albániai meghonosításának kérdése, valamint a rövid tenyészidejű fajok közös kikísérletezése. Torgyán József ugyancsak ott vetette fel, hogy alkalmas magyarországi történelmi helyen, esetleg Egerben teret kellene elnevezni Szkander bégről. Japánban márciusban a magyar élelmiszerexport élénkítését szorgalmazta, hogy növekedhessen a friss zöldségfélék kivitele.
Mint mindenütt, Romániában is felvetette a vegyes vállalatok létrehozásának szükségességét, ám itt elhangzott az is: "Elfogadhatatlan, hogy Romániában mindenféle bank van, csak magyar nincs". A távoli Thaiföldön a mezőgazdasági kapcsolatok fejlesztése mellett felmerült, hogy esetleg a magyar ipar számára lehetőség adódik a helyi tömegközlekedés gondjainak megoldásában való részvételre. Dél-Koreában -- a tudósítások szerint -- kedvezően fogadták a miniszter kezdeményezését, hogy Magyarország is bekapcsolódjon az észak-koreai éhezés enyhítésébe. Tajvanon a kertészet, az édesvízi halászat, a növénynemesítés, a gyógynövénytermesztés, az állattenyésztés és a vadgazdálkodás került a két állam együttműködésének középpontjába.
Moszkvának 36 tonnányi almát ígért Torgyán József, ír partnerénél pedig azt kezdeményezte, hogy a két fél egymás fővárosában nyisson olyan üzletet, ahol rendszeresen kaphatók a másik ország termékei. Az agrárminiszter malajziai megbeszéléseinek fókuszába a biodízelprogram került.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.