BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hol jobb lenni párducnak

A világ legszigorúbb állatkerti szabályozásának tartja a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója, Persányi Miklós azt a februárban életbe lépett rendeletet, amelynek végrehajtására két évük van a magyarországi intézményeknek. A Környezetvédelmi Minisztérium nyitott lenne a fejlesztések támogatására, ám az érintett tárcák még nem hozták létre a szükséges alapot.

Mivel egyik tárcához sem tartoznak igazából az állatkertek -- hiszen egyszerre látnak el oktatási, kulturális és ismeretterjesztő feladatokat --, számos nehézség merül fel a támogatásuk körül. Ugyanakkor feladataik egy februári, az állatkertek működését szabályozó rendelet alapján -- amely egyebek közt tételesen felsorolja az állatfajok tartásának feltételeit -- bizonyos szempontból megnövekedtek.
A világ legszigorúbb állatkerti szabályozása lépett érvénybe, noha az EU soha nem kérte Magyarországot ilyen rigorózus előírások megalkotására -- állítja Persányi Miklós. A Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója szerint az érvénybe lépett rendelet alapján számos nyugat-európai létesítményt is bezárhatnának. A főigazgató egyebek közt azt is kifogásolja, hogy míg az állatkertek esetében szigorú feltételeket szab az állatok tartására vonatkozóan a rendelet, addig a cirkuszokban, állatkereskedésekben és magánszemélyeknél élő jószágokra nem vonatkozik. A főigazgató szakmai hibaként értékeli, hogy egy cirkusz tarthat egy négyzetméteren például párducot, de egy állatkert minimum 100 négyzetmétert kell biztosítson a ragadozónak. Mindemellett a rendelet minden követelményét be sem tudná betartani a fővárosi állatkert a műemléki környezet miatt -- érvel a főigazgató. A Fővárosi Állat- és Növénykert esetében Persányi a költségvonzatot több száz millió forintra teszi, országos viszonylatban pedig milliárdos nagyságrendűre.
A 42 hektáron elterülő Szegedi Vadasparknál tudnák tartani az előírt kétéves határidőt. A rendeletben foglaltak szerint náluk "mindössze" a háttértechnikai létesítményeket -- karantént, téli elhelyezést biztosító helyiségeket, élelem tárolására használt hűtőházakat -- kellene felújítani. A beruházásokat becslések szerint 100-150 millió forintból lehetne kihozni -- felelte lapunk kérdésére Gősi Gábor igazgató. A vadaspark egyébként évi 65 millió forintból gazdálkodik.
Egyelőre nem jött létre az a pénzalap, amely a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési, a Nemzeti Kulturális Örökség, Oktatási, a Belügy- és a Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) közreműködésével támogatást nyújtana ahhoz, hogy a hazai állatkertek egyebek közt az uniós elvárásoknak, illetve a jogszabályban foglaltaknak megfelelően működjenek -- mondta Tardy János. A környezetvédelmi tárca természetvédelmi helyettes államtitkára kifejtette: a KöM nyitott arra, hogy közreműködjön a szakmailag kellően felkészült, kidolgozott koncepcióval rendelkező állatkertek támogatásában, azonban a minisztérium egymaga kevés ahhoz, hogy a súlyos költségvonzattal járó igényeknek eleget tegyen. A Magyarországon található 11 állatkertből 9-et önkormányzati támogatással működtetnek -- mondta Tardy János, aki hozzátette: míg az ideális állattartási feltételek kialakításához financiális háttér szükséges, addig az intézmények vezetőinek, személyzetének kellő szakmai felkészülése nem pénz függvénye.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.