BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekvő értékű honvédelmi beszerzések

A következő évben összesen 62 milliárd forintot fordíthat beszerzésekre és beruházásokra a Honvédelmi Minisztérium (HM). Ez - a Gripenek törlesztőrészletével együtt - a védelmi költségvetés valamivel több mint 20 százaléka, de a tárca tervei szerint az elkövetkező években az arányt a NATO-tagországokban elfogadott 30 százalékra emelik.

Az idei 30 milliárd forintot követően 2003-ban összesen mintegy 62 milliárd forintot fordíthat fejlesztésekre a honvédelmi tárca. Az összeg a haditechnikai célú beszerzések, valamint a honvédség hivatásos és szerződéses állományának szolgálati és lakhatási helyzetét célzó beruházások, illetve vásárlások között oszlik meg. A 62 milliárd forint a HM költségvetésének 19,9 százalékát teszi ki. Ezzel teljesülni látszik a tárca vezetésének azon célkitűzése, hogy a fejlesztésre szánt összeg aránya érje el a 20 százalékot, mivel a 62 milliárd forint nem tartalmazza a Gripen vadászgépek bérleti díjának törlesztésére elkülönített további 11,8 milliárdot.

A haditechnikai célú vásárlások a NATO-val való együttműködéshez elengedhetetlen fejlesztésekből és a nemzeti program megvalósítására fordított összegekből állnak össze. Az előbbire több mint 14 milliárd, míg a nemzeti programra 11 milliárd forint fordítható 2003-ban. Ez utóbbihoz tartozik, hogy katonai védelmi beruházásokra négymilliárd forintot lehet majd fordítani. A nemzetközi együttműködéshez tartozó legfontosabb haditechnikai beszerzések közül a jövő évben indulhat ténylegesen a honvédség gépjárműparkjának megújítása. A HM előző vezetése még 2000 októberében közbeszerzési pályázatot írt ki, amelyben 15 év alatt mintegy 12 ezer gépjármű beszerzését irányozták elő, ám az igények többször módosultak. Végül a tárca új vezetése az idén nyáron - a honvédség szükségleteinek változására hivatkozva - eredménytelennek nyilvánította az eljárást, és új pályázat kiírása mellett döntött. Ezzel egy időben szerződést kötött közel 500, a Bundeswehr használatából kivont, de jó állapotban lévő gépjármű megvásárlására, 877 millió forint értékben. A "gyorssegélynek" szánt használt járművek megérkeztek Magyarországra, s a HM beszerzési hivatala októberben az új közbeszerzési eljárást is elindította.

A kiírás ismét egy 15 éves programot indítana el, amelynek keretében mintegy tízezer gépjármű beszerzését irányozták elő. A pályázat tartalma azonban az előző kiíráshoz képest jelentősen módosult, s a tervek szerint a győztessel/győztesekkel egy újabb keretszerződést írnának alá. Ennek értelmében a honvédség szükségleteinek megfelelően módosíthatják az aktuális szállítandó járműmennyiséget, s a kiválasztott cégek - hosszú távú partnerként - tulajdonképpen a tárca "udvari beszállítóinak" szerepét tölthetik be. A HM beszerzési hivatala az előző pályázaton indult 15 céget hívta meg a tenderre. A hivatal szakemberei a beérkező ajánlatok alapján a múlt hét végéig valamennyi, ténylegesen pályázó vállalat képviselőit meghallgatták, és várhatóan 2003 januárjában vagy februárjában hirdetik ki az eljárás eredményét. A tervek szerint a szállítások már a jövő évben megkezdődnek, amire a HM 4,5 milliárd forintot fordít.

Jövőre folytatódhat a MiG-29-es vadászgépek felújítása, jelentős összegeket kell vegyi és biológiai védőeszközökre elkölteni, és tovább folyik az egyeztetés a honvédség harci helikoptereinek felújításáról. Végrehajtását a HM a visegrádi országokkal együttműködve tervezi. Ezzel szemben a honvédségi URH-beszerzés körül továbbra is sok a kérdőjel. A mintegy 36 milliárd forint értékű vásárlást célzó közbeszerzési eljárásban a HM még áprilisban a norvég Kongsberg céget nevezte meg győztesnek. Az eredményt két másik induló, a német Siemens és a francia Thales a közbeszerzési döntőbizottság előtt megtámadta, majd a testület elutasítását követően a Fővárosi Bírósághoz fordult. A Kongsberg illetékesei többször elégedetlenségüket fejezték ki a szerződés aláírásának csúszása miatt, és novemberben kártérítési per indítását helyezték kilátásba a további késlekedés esetén. Ennek ellenére a HM álláspontja szerint csak a bíróság január végén várható döntését követően határoznak a fejlesztési programról, s azóta erről a norvég féllel is egyeztettek. A jövő évi honvédelmi költségvetésben nem különítettek el pénzt a vásárlásra, de a tárca illetékesei megerősítették: a bíróság kedvező döntése esetén megkezdődhet a beszerzés, s források átcsoportosításával biztosítják az erre - 2003-ban - szükséges összeget.

A honvédség hivatásos és szerződéses állományának elhelyezési körülményeinek javítását célzó beruházások közül a minisztérium jövőre 6,25 milliárd forintot fordít laktanya-rekonstrukcióra, 3,7 milliárd forintot lakásépítésre, további kétmilliárd forinttal pedig a munkavállalók önerős lakásvásárlásait vagy építkezéseit segíti kamatmentes kölcsön formájában. Emellett a tárca az elkövetkező években összesen másfél tucat, katonai célra már nem használt ingatlan értékesítését tervezi csere útján. Ezek között a legnagyobb értékű ügyletnek a budapesti Kinizsi utcai laktanya elcserélése ígérkezik, amely ellenértékeként a honvédség mintegy 500 lakásra számít.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.