BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerűbb lesz a válás, az élettársi kapcsolat és az öröklés

Egyszerűsödhetnek-e a határokon átnyúló örökösödési procedúrák? Könnyebb lesz-e a válás, a vagyoni viszonyok rendezése két különböző állampolgárságú házastárs között? Az unióban mindenesetre törekednek gyakorlati és jogszabályi akadályok lebontására, az örökléssel, családi joggal összefüggő határokon átnyúló ügyek gyorsabb elintézésére. Magyarországon fontos változás lesz, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatot és a házasságot megszüntetheti a közjegyző is.

Az uniós tagországokban leghamarabb egy európai végrendeleti adatbázis létrehozására van esély, de reménykedhetünk az európai öröklési bizonyítvány bevezetésében is - nyilatkozta a Világgazdaság Online-nak Horváth Gyöngyi a Magyar Országos Közjegyzői Kamara ügyvezetője, aki tegnap érkezett haza az e kérdéseket taglaló prágai jogászakadémiáról.

Elmondta: az európai végrendeleti adatbázis a tagállami nyilvántartásokat fogja összekapcsolni, így egyszerűbb a végintézkedések felkutatása, azonosítása. Feltehetőleg már az ősszel konkrét lépések várhatók e téren. Magyarország mindenesetre készen áll a tranzakcióra, hiszen nálunk már működik a közjegyzők országos végrendeleti nyilvántartása, tehát az európai csatlakozás csak technikai megoldást igényel.

A tervek szerint az Európai Bizottság az európai öröklési bizonyítvánnyal könnyítené meg az uniós állampolgárok hagyatéki ügyeit. Ez egyfajta, az öröklés tényét bizonyító igazolás lenne, amit minden tagállamban el kellene fogadni. Alkalmazásával egyszerűsíthető lenne megannyi határokon átnyúló öröklési vita - mondta Horváth Gyöngyi.

Napjainkban mintegy nyolcmillió európai uniós állampolgár él más tagállamban. Évente 50 -100 ezer határon átnyúló örökösödési eljárást folytatnak le. Mind nagyobb arányban kötnek házasságot különböző tagállamokban élő párok. Évente mintegy 170 ezer vegyes házasság bomlik fel, ami a komoly jogi problémák elé állítja a feleket. Bár az unióban szorgalmazzák a válások egyszerűsítését is, a közeljövőben átfogó megoldásra nem lehet számítani.

Magyarországon viszont fontos változás, hogy a héten törvény született a bejegyzett élettársi kapcsolatról. Ilyen kapcsolatot két, tizennyolcadik életévét betöltött, azonos nemű személy létesíthet anyakönyvvezető előtt. Ám ezt a viszonyt - ha a törvényi feltételek fennállnak - megszüntetheti a közjegyző is. Mi több, házasságot ugyancsak felbonthat majd. Erről rendelkezik leendő Polgári Törvénykönyvünk, melyet a jövő héten szavazhat meg a parlament.

A közjegyzők vezetik majd a bejegyzett élettársak regisztrációját valamint a házassági vagyonjogi szerződések nyilvántartását is - mondta Horváth Gyöngyi.

Fontos megkötések!

A házasságot a közjegyző akkor bonthatja fel, ha a házastársak, befolyásmentesen közösen kérik, nincs eltartásra szoruló kiskorú gyermekük és megegyeztek a vagyonmegosztásban.

A bejegyzett élettársi kapcsolatot akkor szüntetheti meg, ha a felek befolyásmentesen, közösen kérik, egyiküknek sincs olyan gyermeke, akinek tartására közösen kötelezettek, egymással szemben sem terheli őket tartási kötelezettség és a közös lakás használatában, a vagyonmegosztásban közjegyzői okiratban vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglaltan megegyeztek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.