Közélet

Semjén: sajátos politikai üzenet - Irány Románia!

Magyarországnak fontos érdeke az észak-déli együttműködés erősítése Európában. Az állampolgársági törvény angol és holland bírálatával nem foglalkozik a kormány.

Van egy sajátos politikai üzenete is annak, hogy első útja miniszterelnök-helyettesként Erdélybe és Bukarestbe vezetett, előtte pedig Orbán Viktorral Varsóba látogatott  (ez volt az új miniszterelnök első külföldi útja - a szerk.) - nyilatkozta a Duna Televízió reggeli háttérműsorának Semjén Zsolt, nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes.

Magyarországnak hosszú távú nemzetstratégiai és geopolitikai megfontolásokból is fontos, hogy az Európában kialakult Nyugat-Kelet irányú fő gazdasági tengelyen túlmenően létezzen egy észak-déli, a Balti-tengertől a Fekete-tengerig és a Földközi-tengerig nyúló együttműködési tengely is. Ezért a lengyel-magyar-román-horvát együttműködés létfontosságú, energetikai és infrastrukturális értelemben egyaránt - szögezte le a politikus.

A bukaresti tárgyalások szinte példátlan sikerességűek voltak, semmilyen negatívum nem merült fel. Számunkra legfontosabb, hogy a román államfő és kormányfő is támogatta, hogy a magyar állampolgársági törvény zavartalanul megvalósulhasson - mondta Semjén Zsolt.

Leszögezte: a Romániával fenntartott kapcsolatban egészen különleges, minőségi változás állt be.

A miniszterelnök-helyettes fontosnak nevezte, hogy Szlovákia nem tudott egyfajta "falanxot" felállítani Magyarországgal szemben, ehhez Magyarország egyik szomszédja sem volt partnere Szlovákiának.

Magyarország 2011 első félévében esedékes uniós elnöksége kapcsán pedig megjegyezte: fontos, hogy támogassuk Románia schengeni rendszerbe való bekerülését, még akkor is, "ha bizonyos nyugat-európai országok behúzták a kéziféket".

Semjén Zsolt Romániával kapcsolatban fontosnak nevezte a tapasztalatcserét a gazdasági problémák megoldása tekintetében is. Beszélt arról is: hasznos lehet ha Románia és Magyarország együtt pályázik az EU-hoz turisztikai kérdésekben, például a magyar gyógyvíz, az erdélyi hegyek és a román tenger vonatkozásában. "Ha ezeket összehangoljuk, sokkal jobban járunk mind a ketten, mintha egymás ellen manővereznénk Brüsszelben" - mondta.

A Duna Televízió megjegyzésére, hogy Angliában több szakértő is aggódik a magyar állampolgárság könnyített megadása miatt, mondván: annak révén sok szerb, román vendégmunkás özönlik majd Nagy-Britanniába, Semjén Zsolt úgy reagált: "szép számmal özönlenek bevándorlók a harmadik világból Anglián keresztül az Európai Unióba, mi ezt soha nem sérelmeztük". Szerinte ezek Angliában is, Hollandiában is "belpolitikai célzatú, kicsit idegellenes felhangú megjegyzések" voltak.

"Ha az nem zavarta az Európai Uniót, hogy tömegével adják ki az unión kívüli útleveleket az unión kívüli moldávoknak a román hatóságok, akkor milyen alapon magyaráznak nekünk akkor, ha mi biztosítjuk ugyanezt a lehetőséget, miközben a határon túli magyarság órási hányada eleve uniós állampolgár Romániában és Szlovákiában, előbb-utóbb az lesz Szerbia vonatkozásában is. A maroknyi kárpátaljai magyar izgatja őket? Teljesen abszurd." - hangzott a politikus hosszabb érvelése.   

A miniszterelnök-helyettes kijelentette: Magyarországon új kormány van, amely az emberi jogokon nyugvó nemzeti érdekeket senkinek nem rendeli alá, "annak a korszaknak vége van". 

"Hogy most mit mondanak az angolok, meg milyen bevándorlási problémákkal jönnek a hollandok, az az ő dolguk. Ha más ország megteheti, hogy az állampolgárságát kiterjeszti, akkor ez minket is megillet. Soha többet nem leszünk másodosztályú állampolgárok az Európai Unióban" - nyilatkozta Semjén Zsolt a Duna Televízióban.   

hollandok Semjén bevándorlási probléma
Kapcsolódó cikkek