Közélet

Tíz dolog, amit nem szabad kimondani egy állásinterjún

A menedzserek oktatásával foglalkozó Alison Green összegyűjtötte azokat a félresikerült mondatokat, amelyek miatt rossz véget érhet az állásinterjú.

1. "Mit csinál a cégük?"
Ha a pályázó kérdéseket tesz fel a cég tevékenységével kapcsolatban, az interjúztató arra a következtetésre jut, hogy az álláskereső felkészületlen és lusta.

2. "A régi főnököm egy marha volt"
Függetlenül a körülményektől, soha nem szabad rossz véleményt nyilvánítani a korábbi munkáltatóról, mert ez elijesztheti az állásajánlót.

3. "Rugalmas vagyok a bérigények terén"
Green szerint, aki ilyet állít, arról feltételezhető, hogy a korábbi fizetése feléért is elvállalná az adott munkát, ami nyilvánvalóan nem igaz. Bár nem célszerű túl nagyképűnek lenni a bérigény terén, őszintétlennek hat az a jelentkező, aki azt állítja, hogy nincs a fejében egy keret az összeget illetően.

4. "Meg kell beszélnem a feleségemmel/férjemmel/bátyámmal stb. hogy ide tudnak-e fuvarozni reggelente"
Aki ilyet mond, az gyakorlatilag kijelenti magáról, hogy sokszor késik majd a munkahelyéről. Az utazási gondokról nem célszerű beszámolni a leendő munkáltatónak.

5. "Részt vehetek a... (valami, aminek semmi köze a meghirdetett álláshoz)..-ban?
Még ha valakit érdekel az adott cég közösségi médiában játszott szerepe vagy az év végi partyk, az interjú alatt akkor sem tanácsos másról beszélni, mint a kitűzött feladatról.

6. "Milyen plusz juttatásokat ajánlanak"
Ezt a témát csak később érdemes felvetni, amikor a felek már a részletes feltételekről tárgyalnak. Az első fázisban csak magáról az állásról és a cégről folyjon a szó.

7. "Maximalista vagyok"
Még ha adott esetben igaz is ez a mondat, annyira elcsépeltté vált, hogy nem tanácsos ismét megpróbálkozni vele.

8. "Nincsenek kérdéseim"
Szerencsés esetben a jövőben napi nyolc órát dolgozik majd a jelölt az adott cégnél és menedzserrel, ezért feltételezhető, hogy érdekli valami a szervezet működésével, a vezetési stílussal kapcsolatban. Aki nem kérdez, az érdektelenséget sugároz.

9. "Bocsánat, hogy késtem"
Mindent érdemes elkövetni azért, hogy időben érkezzünk az interjúra, akkor is, ha ehhez két órával korábban kell elindulni. Az interjúztatók feltételezik, hogy ilyenkor a legjobb arcát mutatja az álláskereső, ezért aki már ekkor késik, nemigen tudja majd lemosni magáról ezért a bélyeget.

10. "Mindenképpen szükségem van erre az állásra"
Könnyen lehet, hogy ez igaz, de a munkáltatót csak az érdekli, hogy számára mi a jó, ezért inkább azt kell hangsúlyozni, miért alkalmas valaki az állásra és nem említeni a személyes nehézségeket.

 

állásinterjú kérdés munkáltató késés állás
Kapcsolódó cikkek