BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Minden ötödik cég tervez elbocsátást jövőre

A valaha mért legpesszimistább munkaerő-felvételi előrejelzési eredményeket hozták a legfrissebb munkaerő-piaci felmérések Magyarországon. A tendenciáról az elmúlt napokban is jelentek meg hírek, de a pontos számok csak mától nyilvánosak. E szerint a Manpower munkaerő-piaci mutató mínusz 14 százalékponton áll, ez a cég első magyarországi felmérése, 2009. harmadik negyedéve óta a legrosszabb eredmény. A mutató a munkaerő-felvételt és -elbocsátást tervező cégek százalékos aránya közötti különbséget mutatja. Az idei első negyedévben még plusz 1, a másodikban plusz 3 százalék volt ez az érték, azután drámaian romlani kezdett.

Most mind a kilenc mért iparágban és a nyolc régióban negatívak a munkaerő-felvételi kilátások. A legerősebb elbocsátási szándékról az építőipar munkaadói nyilatkoztak, ők a valaha mért legrosszabb előrejelzési adatokat produkálták. A legnagyobb visszaesést az ezelőtti méréshez képest a nagy- és kiskereskedelem várakozásai mutatják: a munkaerő-piaci mutató plusz 10 százalékról 27 százalékpontot zuhant, ezzel mínusz 17 százalékos.

Régiók szerinti bontást vizsgálva a legkritikusabb a helyzet a Dél-Dunántúl régióban. Itt az előző negyedévhez képest 21 százalékpontot romlottak a kilátások, a munkaerő-piaci mutató pedig így mínusz 26 százalék.

„A munkáltatói előrejelzés a munkaerőlétszám alakulását illetően a legpesszimistább képet mutatja, amióta Magyarországon elkezdtük a munkaerő-piaci felméréseket” – mondja Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezetője. „A gazdasági bizonytalanság több hónapja tart, és ez egyértelműen rányomta a bélyegét a ma publikálandó felmérés eredményeire is. Ebből kiderül az is, hogy a magyar munkáltatók fékezik a munkaerő-felvételt. A munkát keresők kilátásai a gazdasági válság kirobbanása óta folyamatosan romlanak. A munkáltatók egyértelműen újabb elbocsátásokat, nem is kis mértékű leépítéseket terveznek. A munkavállalók pedig még nagyobb leterheltségre számíthatnak majd” – tette hozzá. A szakember azt mondta, az építőiparban a legrosszabb a helyzet, de hasonlóan nehéz hónapokat jeleznek előre a vendéglátóipar munkáltatói is. A legnagyobb visszaesés a nagy- és kiskereskedelemben várható, az iparágak éves öszszehasonlításában az egyetlen pozitív adatot a köz és szociális szolgáltatások szférájában mérték.

A Manpower a világ 22 országában készít negyedévenként előrejelzéseket. Európai összehasonlításban a magyarországinál csak Görögországban ítélik meg pesszimistábban a kilátásokat. Kun J. Viktória

Alig emelik a béreket a cégek

A 250 millió forintnál nagyobb árbevételű cégek négy százaléka tervez minimálbéren bejelentett alkalmazottat elbocsátani, ezen belül a legnagyobb arányban, 7 százalékkal a 100–200 fő közöttiek. A minimálbérnél magasabb fizetéseket a cégek 79 százaléka nem emeli, 8 százalékuk inflációtól elmaradó növelést tervez, és 13 százalék tartja vagy emeli alkalmazottai bérének reálértékét – áll a GKI felmérésében. A tanulmányban szereplő méretű vállalkozások foglalkoztatják a munkavállalók 63 százalékát.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.