Közélet

Ezeket a szakokat nem támogatja az állam – Itt a lista!

Az emberi erőforrások minisztere, oktatásért is felelős tárcavezető döntött arról, hogy a 2013. évi általános felvételi eljárásban felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben, egységes, osztatlan képzésben mely szakokon vehető igénybe magyar állami ösztöndíj. Idén kizárólag a ponthatárok minimumát határozza meg, amely a kapacitás és az esetleges túljelentkezés függvényében felfelé módosulhat annak figyelembe vételével, hogy a 2013-ban feltételt nyert, magyar állami ösztöndíjas hallgatók száma nem lehet kevesebb a tavalyinál, azaz 55 ezer főnél. Ez alsó határ, ennél csak magasabb lehet ez a szám – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

Az emberi erőforrások minisztere úgy döntött, hogy az Országgyűlés által 2012. december 17-én elfogadott, a felsőoktatási törvény módosításának kihirdetése előtt közzéteszi azon miniszteri határozat tartalmát, amely 2013. január 1-jén lép életbe, ezzel is nyilvánvalóvá téve a kormányzat szándékait – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A felsőoktatási intézmények a 2013. évi általános felvételi eljárás során kizárólag teljes magyar állami ösztöndíjas képzéseket, illetve önköltséges képzéseket hirdethetnek majd meg. Egyes szakok ugyanakkor csak önköltséges formában indulnak, vagyis az állam nem fizeti a képzést. Aki közgazdász szeretne lenni, annak mindenképpen fizetnie kell, és annak is, aki jogi pályára készül. A kommunikáció és médiatudomány és a nemzetközi tanulmányok szakokért is fizetni kell 2013-ban. A bölcsészettudományi képzések közül pedig az andragógia szakra jelentkezőknek kell a zsebükbe nyúlniuk.

„2013-ban a felvételi jelentkezés feltételéül szabott minimális ponthatár alapképzésben és egységes, osztatlan képzésben valamennyi szak esetében 240 pont, felsőoktatási szakképzésben 200 pont. Természetesen az egyes intézmények adott szakra érvényes felvételi ponthatárai az intézményi kapacitás függvényében – a korábbi évek gyakorlatának megfelelően – a felvételi eljárás során alakulnak ki, és a minimális pontszámnál magasabbak is lehetnek” – írja az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A közlemény leszögezi, hogy Balog Zoltán miniszter – a hallgatók új felvételi eljárásra való biztonságos felkészülése érdekében – 2013-ban nem kíván élni azzal a jogkörével, amelyet a most módosított felsőoktatási törvény biztosít számára, mely szerint az egyes szakoknál a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló kormányrendeletben rögzítettnél magasabb minimális ponthatárt is meghatározhat. A tárcavezető ezt a jogkörét – a felsőoktatási törvénnyel összhangban a kellő felkészülési idő biztosításával – a 2014-es általános felvételi eljáráskor kívánja majd gyakorolni.

„A felsőoktatási felvételi tájékoztató 2012. december 31-én történő online meghirdetésével kerül sor” – írják. Ez a tájékoztató tartalmazza majd a megszokott módon az egyes szakok intézményi meghirdetésének részleteit is.

Honnan lesz pénz?

A felsőoktatás jövő évre bejelentett 24 milliárd forintos többlettámogatása - legalább részben - a költségvetés már meglévő előirányzatainak felsőoktatási célú felhasználásával (átcsoportosításával) biztosítható - felelte újságírói kérdésre a csütörtöki online tájékoztatón Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetésért felelős helyettes államtitkára.

A helyettes államtitkártól azt kérdezték, hogyan érinti a 2013-as költségvetést, hogy a kormány döntése értelmében 55 ezerre emelkedik az államilag támogatott helyek száma a felsőoktatásban.

A felsőoktatás a 2012. évi költségvetési támogatási szinthez képest összesen 24 milliárd forint többletforrást kap 2013-ban - válaszolt a helyettes államtitkár. A többletkiadás - legalább részben - a költségvetés már meglévő előirányzatainak felsőoktatási célú felhasználásával (átcsoportosításával) biztosítható. A tervezett változtatások részleteinek kidolgozása folyamatban van tette hozzá. Mindez a 2013. évi hiánycél teljesíthetőségét nem veszélyezteti - mondta Banai Péter Benő.

Csak a kapacitás szabhat gátat?

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter az M1 Ma reggel című műsorában azt mondta, a kormányzat azt szeretné, ha csak a felsőoktatási intézmények kapacitása szabna határt a felvehetők létszámának. Balog Zoltán azt mondta, a jövőre a felsőoktatásba felvehető hallgatók 55 ezres száma minimális létszám, ennél csak több diákot vehetnek fel.

Megemlítette, nemcsak Fehéroroszországban van hallgatói szerződés, más országokban is elvárják, hogy ne a gazdagabb államokban hasznosítsák tudásukat a hallgatók. Hozzátette: van olyan ország, amelytől kártérítést kér a szegényebb állam, mert utóbbi közpénzen képezte hallgatóit, de tudásukat a gazdagabb államokban hasznosítják.

Letisztult rendszer

A felsőoktatási keretszámok eltörlésével a kormánynak az a célja, hogy letisztultabb, kevésbé bonyolult, átláthatóbb rendszer jöjjön létre - mondta Giró-Szász András kormányszóvivő a TV2 Mokka című műsorában csütörtökön.

A kormányszóvivő kifejtette, aki érdemben átgondolja a kérdést, nem vitatkozhat a kormány céljaival, hogy minőségibb felsőoktatást teremtsen, kevesebb legyen a lemorzsolódó hallgató, aki nem szerez diplomát, az egyetemen eltöltött idő közeledjen az adott szak elvégzéséhez szükséges időhöz, és a diákok olyan diplomát kapjanak, amely segíti az elhelyezkedésüket. A kormány intézkedései ezt szolgálják - jelentette ki.

Komoly probléma, hogy milyen hatása lesz a nemzetgazdaságra, a társadalomra, ha az állam pénzén képzett hallgatók külföldre mennek - fogalmazott. Hozzátette, ez más országokban is megoldandó kérdés, és például Svédországban és Németországban is létezik hallgatói szerződés ennek orvoslására. Hangsúlyozta, az egyetemre bejutókat arra ösztönzik, hogy szerezzenek diplomát és törekedjenek arra, hogy Magyarországon helyezkedjenek el.

A helyettes államtitkártól azt kérdezték, hogyan érinti a 2013-as költségvetést, hogy a kormány döntése értelmében 55 ezerre emelkedik az államilag támogatott helyek száma a felsőoktatásban.

A felsőoktatás a 2012. évi költségvetési támogatási szinthez képest összesen 24 milliárd forint többletforrást kap 2013-ban - válaszolt a helyettes államtitkár. A többletkiadás - legalább részben - a költségvetés már meglévő előirányzatainak felsőoktatási célú felhasználásával (átcsoportosításával) biztosítható. A tervezett változtatások részleteinek kidolgozása folyamatban van tette hozzá. Mindez a 2013. évi hiánycél teljesíthetőségét nem veszélyezteti - mondta Banai Péter Benő. -->

keretszám felsőoktatás
Kapcsolódó cikkek